Újratemették a katinyi vérengzés 15 áldozatát

86 évvel ezelőtt indított inváziót a Szovjetunió Lengyelország ellen.

15, szovjet Belügyi Népbiztosság (NKVD) egységei által 1940-ben elkövetett katinyi mészárlás 15 áldozatát helyezték nyugalomra a varsói katonai székesegyház kriptájában – számol be az MTI. A szeptember 17-én megtartott ceremónián Karol Nawrocki lengyel elnök is részt vett.
A második világháború 1939. szeptember 1-én, a Lengyelország ellen indított német támadással vette kezdetét. Bő két héttel később, szeptember 17-én a Szovjetunió is inváziót indított.
Karol Nawrocki a gyászszertartáson azt hangsúlyozta: a tömeggyilkosság nem következett volna be, ha a világ korábban felismeri a kialakulóban lévő ideológia veszélyét. Mint felidézte: a Szovjetunió éveken át elhallgattatta a történteket, az igazság azonban fennmaradt.
A vérengzést okozó döntést március 5-én hozta meg a Központi Bizottságának Politikai Bizottsága.
A gyilkosságokat több helyszínen hajtották végre, a leghírhedtebb a katinyi erdő volt, innen az esemény történeti megnevezése.
Az akcióban több mint 21 ezer lengyel hadifoglyot, hivatásos és tartalékos tiszteket, valamint civileket öltek meg. A vérengzésnek volt magyar áldozata a Varsói Egyetemen dolgozó Korompay Emánuel Aladár tartalékos százados.
A 15 áldozat maradványait a lengyel állami jelképekkel ellátott urnákban helyezték el a szentély kriptájában. Azokról a koponyákról és csontdarabokról van szó, amelyeket a lengyel szakértők korábban a katyni vérengzés helyszínein exhumáltak, és amelyek genetikai vizsgálatát a totalitárius diktatúrák bűntetteivel foglalkozó lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete végezte el az utóbbi években. 12 áldozat maradványait 1991-ben a mai Ukrajna területén fekvő Harkivban hantolták ki, három, más temetési helyekről származó koponyát eddig a varsói Katyni Emlékmúzeumban őriztek.
A Harkivban kivégzett Korompay Emánuel jelképes nyughelyét 2022-ben Varsó legnagyobb szentélye, az Isteni Gondviselés Temploma területén létesített nemzeti panteonban avatták fel. Szeptember 16-án Szczecin városában emlékfát ültettek emlékére, az ünnepségen részt vett Wieslaw Smigiel helyi érsek és Kertész Péter Nándor gdanski magyar főkonzul.







































































































































































































