5000 éves tigrisfigurát találtak

A lelet a világ egyik legkorábbi tigrisábrázolása lehet.

Egy új tanulmány alapján a világ egyik legrégebbi ismert tigrisábrázolását azonosították – számol be az Arkeonews. A nagyjából 5000 éves kerámiafigura Irán északi részén, Yarim Tepében került elő.
Henry P. Colburn, a Bryn Mawr College munkatársa a közelmúltban átfogó elemzés alá vetette a leletet. A tárgy Hürkania történelmi régiójában készült, a térségből mára sajnos kihaltak a tigrisek – a területet egy, napjainkra teljesen kipusztult alfaj, a kaszpi tigris lakta.
A sötét csíkos, kicsi, vörösesbarna figurát 1960-ban találták meg, majd 1963-ban a Metropolitan Museum of Art vásárolta meg. Hossza alig több mint 8 centiméter, csak az állat mellkasa, nyaka és feje egy része maradt fenn, de a tigris egyértelműen beazonosítható.
A kerámia tipológiája alapján Colburn a leletet a késő kőrézkor idejére, i. e. 3500 és 3100 közé datálta.
Amennyiben a kormeghatározás pontos, úgy a tárgy a legkorábbi tigrisábrázolás lehet az indiai szubkontinensen kívül.
Eddig azt hitték, hogy a tigrisek sokkal később, a Szászánida Birodalom idején (i. sz. 3–7. század) jelentek meg az iráni művészetben, amikor a vadászat népszerű témává vált a művészetben. Colburn eredményei alapján a tigrisek és az iráni identitás közötti kulturális kapcsolat több ezer évvel korábban kezdődhetett.
A figura pontos funkciója ismeretlen, de minden bizonnyal mély szimbolikus jelentéssel bírt – a tigris a későbbi perzsa kultúrákban a hősiesség és erő jelképe lett. A hürkaniai erdők ma is számos állat- és növényfaj otthona, és szerepel az UNESCO világörökségei helyszínei között, a távoli múltban azonban még sokszínűbb volt.






























































































































































































