1500 éves aranykincsre bukkant az amatőr fémdetektoros

A jelek alapján az aranytárgy hosszú időt át rejtőzött háborítatlanul a földben.

Különleges bepillantást enged a kora középkori Európa elitkultúrájába az a gazdagon díszített aranyfibula, amelyet egy amatőr fémdetektoros fedezett fel Dániában – számol be a Heritage Daily. A lelet nagyjából 1500 éves, tehát a viking kor előttre datálható.
A tárgyat Mikkel Warming találta meg, miután műszere alig megkülönböztethető jelet adott – olyat, amely általában értéktelen fémtörmelékre utal. A fémkereső szerint pont olyan hangja volt, mint az összegyűrt alumíniumdaraboknak vagy kupakoknak, ám egyszer csak felvillant az arany a földből.
A mintegy 4 centiméter hosszú fibula felszínét sűrű, szabályos körminták borítják, amelyeket valószínűleg finom filigrán- vagy granulációs technikával készítettek. Ez magas szintű ötvösmunkára és specializált mesterségbeli tudásra utal. Formája alapján a késő germán vaskori rövidkarú fibulákhoz áll közel, bár bizonyos aránybeli és díszítési eltérések miatt pontos besorolása további vizsgálatot igényel.
A társadalmi különbségekről vall a lelet
A kapocsszerkezet vas tűje mára erősen korrodálódott, az alján lévő ásványi lerakódások pedig egy apró kőhöz tapasztották a tárgyat. Úgy tűnik, a lelet hosszú ideig zavartalanul feküdt a talajban, nem bolygatták rendszeresen például mezőgazdasági munkák.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az ilyen gazdagon díszített aranyfibulák ritkák, és általában a társadalmi különbségek, illetve a személyes reprezentáció fontos eszközeinek tekintik őket. A leletet egy helyi múzeumba szállítják, ahol részletes elemzés vár rá. Az adatok segíthetnek pontosabban meghatározni a készítés technikáját, az anyag összetételét és a tárgy kulturális hátterét.






































































































































































































