2300 éves szkíta sírt találtak Moldovában

A szkíta kurgán több érdekes leletet is tartogatott.

Közel 2300 éves szkíta sírra bukkantak a moldovai Gura Bîcului falu közelében – számol be az Arkeonews. Az i. e. 3. századra datált nyughely egy kurgán, a temetkezés feltárása folyamatban van.
A sírkamrában emberi maradványokat, kerámiaedényeket, nyílhegyeket, gyöngyöket, valamint egy ritka kerámia füstölőt találtak. Az ilyen tárgyak az i. e. 3–2. századi szkíta temetkezések jellegzetes leletei, Moldovában viszont rendkívül ritkának számítanak. A lelet később akár a Moldovai Nemzeti Történeti Múzeum egyik kiemelt darabja is lehet.
A füstölők a szkíta temetkezési szokásokhoz és vallási rituálékhoz kapcsolódnak. Jelenlétük arra utal, hogy a sír nem pusztán nyughely volt, hanem egy gondosan megszervezett szertartás eleme, amelyben fontos szerepet játszottak a közösségi hagyományok és hiedelmek.
Nem ért véget a feltárás
A kutatók figyelmét egy megmunkált, csiszolt kőtárgy is felkeltette, amely akár kis oltárként is szolgálhatott, bár ezt az értelmezést további vizsgálatoknak kell megerősíteniük. Vlad Vornic, a Moldovai Nemzeti Régészeti Ügynökség igazgatója szerint a feltárások tovább folytatódnak. A kutatók remélik, hogy újabb tárgyak és maradványok segítségével pontosabb képet kaphatnak az itt eltemetett személyről, valamint a szkíta közösség temetkezési szokásairól.
A szkíták az eurázsiai sztyeppék híres, többetnikumú lovasai voltak. Bár évszázadokon át óriási befolyást gyakoroltak Eurázsiára, máig sok a megválaszolatlan kérdés velük kapcsolatban, a mostanihoz hasonló felfedezések ezért rendkívül értékesek.






































































































































































































