Érintetlen Amerika

National Geographic Channel műsorelőzetes
A régóta várt négyrészes természetfilm-sorozata csodálatos HD-felvételek segítségével tárja elénk a két kontinens hegységeinek, partvidékeinek, sivatagainak és erdőségeinek élővilágát és az itt élő fajok meghökkentő túlélési stratégiáit.
Káprázatos, enigmatikus, halálos.
Távol a betondzsungelektől, messze a csillogó-villogó bevásárlóközpontoktól és túl az autópályák benzinfüstjén egy másik világ képviselői táplálkoznak, szaporodnak, vadásznak és harcolnak a túlélésért. Az égnek törő hegyvonulatok, perzselő sivatagok, járhatatlan erdőségek és vad partvidékek lebilincselő, de ritkán emberi szem elé kerülő jelenetek színpadai: Grizzlymedve terít le egy védtelen vapitiborjat a Yellowstone Nemzeti Parkban… Hím vadjuhok vívnak elkeseredett csatát a nőstények elcsábításának jogáért… Humboldt kalmárok ülnek kannibál-tort fajtásaikon… Pumakölykök vesznek vadászleckét szüleiktől… Az Újvilág élővilága és tájai a legvadabbak, legzabolátlanabbak és leglátványosabbak közül valók a Földön. Ez az igazi, az Érintetlen Amerika.
A National Geographic Channel négyrészes, HD-minőségű természetfilm-sorozata Alaszkától Amazónián át a Magellán-szorosig az Újvilág legszebb és legérintetlenebb élőhelyeire kalauzolja el a nézőket. Az egyórás epizódok egy-egy élőhelytípus, a hegységek, a sivatagok, az erdőségek és a partvidékek lakóit tárják elénk – valamint azokat a látványos párvidadalokat, udvarlási rítusokat és vadászatokat, melyeket az itt honos, környezetükhöz maximálisan alkalmazkodott állatok az utódnemzés és a táplálékszerzés, azaz a túlélés érdekében mutatnak be.
Az Érintetlen Amerika készítői közel két évet töltöttek a terepen, s Patagóniától a Jeges-tengerig több ezer kilométert utaztak repülőgéppel, terepjáróval és gyalogosan. A ritka pillanatok megörökítése érdekében a stáb tagjai többek közt éhes oroszlánfókák közé ereszkedtek alá egy függőleges perui parti sziklafalon; fájó medúzacsípéseknek tették ki magukat Kaliforniában; nyakig összesározódtak egy sötét és nedved ecuadori köderdőben; szélsőséges hideget, perzselő meleget és 100%-os páratartalmat is elviseltek a két Amerika legszélsőségesebb klímájú pontjain; kénes kigőzölgésektől fuldokoltak egy nicaraguai vulkán oldalában; és hálózsák nélkül próbáltak aludni Chilében 130 kilométer per órás szélrohamok közepette.
A eredmény: lenyűgöző felvételek, rajtuk korábban még nem dokumentált állati viselkedésformákkal.
– Ússzon együtt több ezer kecses mozgású sasrájával Mexikó partjai előtt.
– Legyen tanúja, miként nevelik kicsinyeiket a Humboldt-pingvinek a Föld legszárazabb sivatagában.
– Vadásszon együtt egy rejtőzködő jaguárral, mielőtt maga válna egy kajmán vacsorájává az amazóniai erdő mélyén.
– Az ecuadori hegyek közt ismerkedjen meg egy különleges denevérrel, melynek létezéséről a közelmúltig senki se tudott, és amely testméretéhez vizonyítva a leghosszabb nyelvvel dicsekedhet az emlősök között! (Az ecuadori köderdőkben élő hosszúnyelvű nektárdenevér világcsúcstartó az emlősök közt a testmérethez viszonyított nyelvhossz tekintetében: 6,35 centiméteres testéhez 8,9 centiméter hosszú nyelv tartozik. Ez olyan, mintha egy embernek 2,8 méter hosszú nyelve lenne!
Az epizódok tartalmából:
Hegységek
Legyen szó a Sziklás-hegységről vagy az Andokról, az életben maradás a magashegységekben csak halálos küzdelmek árán sikerülhet. Az epizódban többek közt tanúi lehetünk, amint egy csapat téli álmából frissen felébredt feketemedve újszülött vapitiborjakra vadászik; amint egy erős szarvakkal felszerelt kanadai vadjuh életre-halálra menő párvidalt vív riválisával egy nőstényért; amint egy csapat papagájfióka a szárnyait próbálgatja a nicaraguai Nindirí vulkán felett; és amint fiatal pumakölykök vadászni tanulnak az Andok lenyűgöző chilei szakaszán.
Bemutató: 2012. augusztus 5-én, vasárnap este 9-kor, a National Geographic Channel műsorán.
Partvidékek
A jeges sarkvidékektől a buja trópusokig az állatvilág a földkerekség néhány legcsodálatosabb és legmeghökkentőbb látványosságával szolgál Amerika partjai mentén. Az argentín partok előtt fekvő Falkland-szigeteken például fura udvarlási táncot lejtenek a hím szamárpingvinek a nőstények figyelmének felkeltésére; északabbra, a Cortez-tengerben saját fajtársaikon ülnek kannibál-tort a hatalmas, közel két méteresre megnövő Humboldt-kalmárok; még északabbra, Alaszkában pedig éhes grizzlymedvék gyűlnek egybe egy partra vetett hosszúszárnyúbálna-tetem hívogató illatára.
Bemutató: 2012. augusztus 12-én, vasárnap este 9-kor, a National Geographic Channel műsorán.
Sivatagok
Az észak- és dél-amerikai sivatagok állatai lenyűgöző – olykor már-már bizarr – taktikákat fejlesztettek ki az életben maradás érdekében. A filmben többek közt ellátogatunk a nevadai Nagy-medencébe, ahol egy kiközösített vadló elkeseredett harcot vív a csordába való visszatérésért; a Sonoran-sivatagba, ahol egy békagyík szeméből vért fecskendezve próbálja elijeszteni támadóját; és a perui Parti-sivatagba, ahol a Humboldt-pingvinek extrém szárazság közepette, éhes oroszlánfókák gyűrűjében nevelik és táplálják kicsinyeiket.
Bemutató: 2012. augusztus 19-én, vasárnap este 9-kor, a National Geographic Channel műsorán.
Erdők
Aki arra a kalandra vállalkozik, hogy bejárja Észak- és Dél-Amerika erdőségeit, három szélsőséggel fog találkozni: árvizekkel, dermesztő hidegekkel és tűzzel – valamint a mostoha körülményekhez csodálatosan alkalmazkodó állatfajokkal. Az epizódban többek közt ellátogatunk az elöntött Amazóniába, ahol folyami delfinek vadásznak az erdőtalajt borító sekély vízben; a kanadai „Nagy Medveerdőbe”, ahol őszönként lazacra éhes fehérbundájú „szellemmedvék” (Kermode-baribálok) sereglenek a patakpartokra; és egy alaszkai rengetegbe, ahol a nyári erdőtüzek miatt csupán egyetlen választása van az állatvilágnak: menekülni, amíg nem késő.
Bemutató: 2012. augusztus 26-án, vasárnap este 9-kor, a National Geographic Channel műsorán.