A Biblia elveszett arcai
National Geographic Channel műsorelőzetes
Milyenek lehettek Sámson híres szeretőjének, Delilának a vonásai? Hogyan nézett ki egy átlagos férfi arca Jézus korában?
A National Geographic Channel: A Biblia elveszett arcai című sorozatában egy régészekből, antropológusokból és igazságügyi orvosszakértőkből álló csapat olyan emberek arcát rekonstruálja, akik részesei lehettek azoknak az eseményeknek, melyeket mi csak az Ó- és az Újszövetségből ismerünk.
Jézus korában különleges szokás élt a zsidók körében: kétszer temették el a halottaikat. Az első elhantolásra az elhunyt halála után került sor, amikor a holttestet lepelbe csavarták, és sírbarlangba helyezték, majd körülbelül egy esztendő múltán, összeszedték a csontokat és osszáriumba rakták, melyet aztán a második temetés keretében visszarejtettek a sírbarlangba, hogy a halott családtag ott várja tovább a feltámadást.
Mivel ez a temetkezési szokás Galileában csak nem sokkal Jézus előtt jelent meg, és kevéssel a keresztre feszítése utána meg is szűnt. A régészeknek nem volt nehéz meghatározni annak a koponyának a korát, melyet az 1970-es években találtak egy osszáriumban a Galileai-tenger (a bibliai Genezáreti tó) közelében.Ennek a koponyának a gazdája tehát Jézus kortársa volt, és ott élt, ahol Jézus az élete legnagyobb részét töltötte, és ahonnan a legelső követői származtak. Lehet, hogy egy olyan ember földi maradványai kerültek a tudósok kezébe, aki látta Jézust? Esetleg beszélt vele? Netán a követője volt? Miként nézett ki ez a szerencsés ember? És milyenek lehettek Sámson híres szeretőjének, Delilának a vonásai? És azé a hatezer évvel ezelőtt élt gyermeké, akinek a maradványait egy lakóház alapjai alatt találták meg egy ásatás során? A National Geographic új sorozatában egy tudós csapat a legmodernebb 21. századi technikával rekonstruálja Jézus korában élt embereknek az arcát.
Az epizódok tartalmából
Áldozati gyermek
A közelmúltban egy régészcsoport sokkoló leletre bukkant Izraelben egy ókori falu kiásása közben: egy újszülött csontvázára egy kerámiaedény mélyén… A jelek szerint tehát hatezer évvel ezelőtt valaki gondosan elásta ennek a gyermeknek a maradványait egy ház alapja alá – de ki és miért? Egy gyászoló anya, aki így akart ivadéka közelében maradni? Vagy a faluközösség istenengesztelő áldozatáról van szó? A film tudósai a csontváz vizsgálatával és az emberáldozatok történetének áttanulmányozásával igyekeznek választ kapni a kérdésre.
Bemutató: 2012. december 9-én, este 9-kor, a National Geographic Channel műsorán
Harcos a múltból
Egy isten háta mögötti sivatagi barlangban egy hatezer évvel ezelőtt élt aggastyán nyughelyére bukkantak a régészek. Mivel a sír mellett a bőrszandálokon és a sétaboton kívül kívül egy kőből faragott kés és egy törött íj is hevert, felfedezői a „Harcos” nevet adták az öregembernek – meglehet, tévesen, mert a barlangban később megtalált további tárgyak alapján akár vadász lehetett. Hogyan élt hát, és miként fejezte be földi pályafutását ez a rejtélyes férfi? Az epizódban ezt kutatják a sorozat régészei és antropológusai.
Bemutató: 2012. december 16-án, este 9-kor,a National Geographic Channel műsorán
Delila arca
Milyenek lehettek Sámson híres szeretőjének, Delilának a vonásai? És úgy egyáltalán: miként nézhetett ki egy nő arca háromezer évvel ezelőtt? A sorozat szakértői erre keresnek választ egy nemrégiben előkerült vaskori női koponya tüzetes vizsgálatával és arcának rekonstruálásával.
Bemutató: 2012. december 18-án, este 7-kor, a National Geographic Channel műsorán
A férfi, aki látta Jézust
Egy régészcsoport ritka leletre bukkant a Galileai-tó partján a közelmúltban: egy férfi földi maradványaira, melyeket a Jézus idején használatos módszerrel hantoltak el a sírbarlang mélyén. Miként élhetett ez az ember, és milyenek lehettek a vonásai? A film tudósai ezt kutatják a koponya arcát rekonstruálva, valamint a környék falvait járva és egyik legrégibb zsinagógáját is felkeresve.
Bemutató: 2012. december 23-án, este 9-kor, a National Geographic Channel műsorán