„Önkéntest keresünk, balzsamozásra!”
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
National Geographic Channel műsorelőzetes
Ez a felhívás állt egy dokumentumfilmes stáb különös újsághirdetésében, s a hirdetők legnagyobb meglepetésére egy Alan Billis nevű brit taxisofőr jelentkezett.
A National Geographic Channel: Csináljunk múmiát Alanből! című meghökkentő és nagy vitát kiváltott filmjében egy orvosokból és vegyészekből álló csapat bebalzsamozza ‘Tutan-Alan’ holttestét, így próbálva bebizonyítani, hogy sikeresen megfejtették az ókori egyiptomiak által alkalmazott titkos receptet összetételét.
A 18. dinasztia kora két szempontból is fontos időszak volt az ókori Egyiptom történetében. Egyrészt azért, mert ezekben az évszázadokban kulturális és politikai változások zajlottak a birodalomban, másrészt azért, mert ekkor érte el a csúcspontját az egyiptomiak balzsamozó művészete. Titkos receptek és eljárások birtokában a korabeli papok és felcserek szinte teljesen meg tudták állítani az emberi test bomlását, a szó szoros értelmében maradandóvá téve az uralkodók földi maradványait.
De vajon mi volt a balzsam pontos receptje, és hogyan történt az elhunyt konzerválása? Az egyiptomi mesterek valóban ismerték és értették az eljárás mögött rejlő tudományos összefüggéseket? És ha igen, akkor a balzsamozást az ókori Egyiptom legnagyobb tudományos teljesítményeként értékelhetjük? Egy kutatócsoport régóta keresi a választ ezekre a kérdésekre, s a modern technikának hála – állításuk szerint –, mára többé-kevésbé meg is fejtették a fáraók testét konzerváló anyag összetételét. Egy dolog azonban mindezidáig nem adatott meg a tudósoknak: disznók után emberen is kipróbálni a receptet.
Ezen a helyzeten változtatott a gyógyíthatatlan tüdőrákban szenvedő brit taxisofőr, aki – egy újsághirdetésre jelentkezve – hozzájárult, hogy halála után bebalzsamozzák a testét az egyiptomi fáraókon is alkalmazott módon. A 61 éves korában elhunyt Alan Billis döntése – de a forgatócsoport újsághirdetése és a balzsamozást aprólékosan végigkövető film még inkább – élesen megosztotta a brit közvéleményt. Vajon, mi ez a projekt valójában? Egy zseniális és példátlan tudományos kísérlet? Vagy egy újabb példa a szenzációhajhász média ízléstelenségére és gátlástalanságára?
A vita középpontjában álló ember számára egyik sem. Alan célja ugyanis, az özvegye szerint mindössze az volt, hogy valami rendhagyó, rá emlékeztető ajándékkal kedveskedjék az unokáinak. És ez sikerült is.
Bemutató: 2013. január 27-én, vasárnap este 9-kor, a National Geographic Channel műsorán.