Vörös riasztás a Föld nevű bolygón

National Geographic Channel műsorelőzetes
Mi áll az egyre gyakoribbá és pusztítóbbá váló természeti katasztrófák mögött? Miként okozhat a globális felmelegedés egyes helyeken a korábbinál zordabb és hidegebb teleket?
A National Geographic Channel Vörös riasztás a Föld nevű bolygón című különkiadása az éghajlatváltozás drámai, szerteágazó – és nyomokban már ma is megmutatkozó – következményeit vázolja fel.
A Föld időjárása az utóbbi időben egyre furcsább és riasztóbb jelenségeket produkál: Indiában a monszun olyan heves esőzésekkel érkezik, hogy a kiöntő folyók egész városokat mosnak el, Kínában sose látott méretű jéglabdák hullnak az égből, terményt, emberéletet nem kímélve, Ausztráliában pedig emberemlékezet óta nem tapasztalt aszályok sorvasztják a növényzetet, tragikus erdőtüzeket okozva.
Vajon mi az oka, hogy napjainkban egyre gyakrabban hallunk természeti katasztrófáról? Az optimisták szerint a jelenség csupán a híreket azonnal továbbító Internet és televíziós hírcsatornák, valamint a minden ember zsebében ott lapuló, a szerencsétlenséget is azonnal megörökítő kamerás mobiltelefonok miatt van.
A klimatológusok ugyanakkor nem osztják ezt a véleményt. Sok tízezernyi mérés alapján azt állítják, hogy a Föld átlaghőmérséklete az elmúlt évszázadban 1 Celsius fokkal emelkedett, aminek a puszta melegedésen túl számos egyéb sokkoló következménye van – a Föld légkörében csapdába eső hő hatására gyorsul a vízkörzés, erősödnek a ciklonok, egyes helyeken nő a csapadék mennyisége, máshol pedig soha nem látott szárazságok pusztítanak.A Nat Geo gondolatébresztő filmjében csodálkozzon rá, hogy az időjárásnak nevezett rendszerben valóban minden mindennel összefügg, és hogy a felmelegedésnek egyes tájakon olyan váratlan következménye is lehet, mint például a telek egyre hidegebbé és zordabbá válása.
Bemutató: 2013. december 8-án, vasárnap este 8-kor a National Geographic Channel műsorán