Mindenütt nő!
A Kiscelli Múzeum nőnapi programjának keretében rendhagyó női életpályákról és a nők alkotóművészként megélt szerepükről hallhatnak előadásokat.
Az Erzsébet nőiskola tanári kara 1921-ben. A Tanácsköztársaság idején Berzeviczy Gizella volt az igazgatója.
Fotó: Kiscelli Fenyképtár
Időpont: 2015. március 8. vasárnap, 10.00-11.30
Berzeviczy Gizella és Mágnás Elza története
Előadó: Perényi Roland történész, muzeológus, a Kiscelli Várostörténeti Osztály igazgatója
A műtárgyakkal illusztrált előadás két rendhagyó, 19-20. századi női életpályát mutat be. A programon a női tanárképzés megteremtéséért fáradozó arisztokrata származású pedagógus, Berzeviczy Gizella és a Kiscelli kastély egykori úrnője, a szegénysorból felemelkedett Turcsányi „Mágnás” Elza élettörténetét ismerhetik meg az érdeklődők.
Időpont: 2015. március 8. vasárnap 12.00 – 13.30
Női szerepek – Nőművészet
Előadó: Simon Magdolna művészettörténész, a Fővárosi Képtár igazgatóhelyettese
A tárlatvezetéssel egybekötött előadás a nők alkotóművészként megélt szerepeinek változását mutatja meg a Fővárosi Képtár állandó kiállításában. A magyarországi kezdetektől: a Deák Ébner Lajos vezette Női Festőiskolától és A Magyar Képzőművésznők Egyesületétől az 1910-20-as években már életpályává vált képző, vagy iparművészi hivatáson keresztül a gender kérdését fel sem vető hosszú időszakon át a nőiséget a művészetben is újraértelmező második ezredfordulóig.
A programokra a jegyár egységesen 500.- Ft/fő, ami kizárólag a helyszínen váltható meg. A belépőjegy mindkét előadásra érvényes, továbbá a múzeum kiállításait is emgtekinthetik.
Helyszín: Kiscelli Múzeum, 1037 Budapest, Kiscelli u. 108.