Megrázó film Anne Frank életéről

Anne Frank - a holokauszt szemtanúja címmel készített dokumentumfilmet a National Geographic Channel.

Anne Frank a holokauszt hatmillió áldozatának egyike, világhírűvé vált naplója pedig a korszak egyik legmegdöbbentőbb alkotása, amely valós képet fest a történelem egyik legszörnyűbb időszakáról. A napló ugyanakkor nem tartalmazta Anne életének minden részletét. A film a naplóból kimaradt részeket tárja fel és meglepő alapossággal mutatja be Anne Frank történetét. A műsor hitelességét archív filmfelvételek, korabeli fényképek, valamint olyan túlélőkkel készült interjúk is biztosítják, akik gyerekkorukban személyesen ismerték Annét.
Egyikük, a ma 84 esztendős Nanette Konig 1941 októberében, egy speciális zsidóiskolában találkozott először Anne Frankkal. Ő így vall egykori barátnőjéről: „Kimondottan élénk, eleven lány volt. Imádott beszélni, a táraság közepe volt, és az egész osztállyal jó viszonyt ápolt. De azt hiszem, mind tisztában voltunk a helyzettel. Talán hamarabb nőttünk fel a kelleténél, ezért is kötődtek olyan szoros barátságok.” Évekkel később Anne és Nanette a bergen-belseni koncentrációs táborban ismét találkoztak, ám akkor már csak egy magas kerítésen át beszélhettek egymással, és csupán reménykedhettek benne, hogy túlélik a háború borzalmait.
A műsor a gyerekkori barátokon kívül olyan náci parancsnokokat is bemutat, akik fontos szerepet játszottak Anne halálában. Többek közt megismerjük Karl Silberbauert, a Frank család letartóztatásával végződő razzia vezetőjét, valamint Josef Kramert, a bergen-belseni koncentrációs tábor parancsnokát, akit közvetlen felelősség terhel több ezer zsidó haláláért.
A Frank családot – Ottót és Edithet, valamint két lányukat – letartóztatásuk után, 1944 szeptemberében Auschwitz-ba szállították. A megérkezésüket követően őket és társaikat kegyetlen válogatási procedúrának vetették alá: elválasztották egymástól a családtagokat, valamint a munkaképes és a munkaképtelen foglyokat – utóbbiakra azonnali kivégzés várt. Csodálatos módon a család valamennyi tagja túlélte ezt a fázist, de Otto Frank soha többé nem látta élve a családját. Két kemény – kényszermunkával és éhezéssel töltött – hónap után Annét és Margotot a bergen-belseni koncentrációs táborba szállították, ahol 1945 márciusában mindketten meghaltak – néhány héttel az előtt, hogy az angolok április 15-én felszabadították a tábort.
A történetről megrázó filmet forgatott a NatGeo, amely a náci rezsim legsötétebb időszakát mutatja be egy zsidó lány tragikus történetén keresztül.
Az Anne Frank – a holokauszt szemtanúja című filmet 2015. március 31-én, kedden 21 órakor láthatják a nézők a National Geographic Channel műsorán.