Cataracta
A kataracta görög eredetű szó, vízesést jelent. Szürkehályog esetén a beteg látása olyan lesz, mintha vízfüggönyön nézne keresztül. Innen a betegség elnevezése, latinul: catarcta.
A családot Mbedji édesapja elhagyta, így nagymamája cipelte a világtalan kislányt a három napos úton Koléba, keresztül az esőerdőn.
Fotó: Hajdú D. András
Hajdu D. András fotográfus elkísérte Hardi Richárd szemorvost afrikai gyógyító útjára. Az itt készült képekből készült a Cataracta kiállítás a Mai Manó házban.
Hardi doktor húsz éve gyógyít a Kongói Demokratikus Köztársaságban, egy két magyarországnyi területű megye központjában, Mbuji-Mayiban dolgozik, a térség egyetlen jól felszerelt műtőjében. Innen indul csillagtúraszerűen a vidék eldugott szegleteibe, hogy esélyt adjon azoknak a betegeknek is, akik 600–800 kilométerre laknak a szemészeti centrumtól. Tömegközlekedés nem lévén, a betegek (gyakran öregek és gyerekek) gyalogosan teszik meg az utat. Rokonokba kapaszkodva vagy bicikli csomagtartóján érkeznek Richárd ideiglenesen felállított műtőjébe a szürkehályog miatt sokszor addigra már teljesen világtalan páciensek.
Ahogy Richárd fogalmaz: „Ezeken az utakon 300–400 kilométer megtétele olyan, mintha azt kérném valamelyik budapesti beteg hozzátartozójától, hogy a hetven éves vak nagymamáját tolja ki Párizsba a biciklije csomagtartóján…”
Sokaknak ez az egyetlen esélye arra, hogy ne vakon és kiszolgáltatottan éljék le az életük hátralévő részét egy sárkunyhó belsejében. Márpedig a betegek döntő többsége egyszerű szürkehályogban szenved. Az egyenlítői nap ereje és a szűrés hiánya miatt ez a régió különösen érintett a hályogos megbetegedésekben, pedig ez a szembetegség 15 perces egyszerű rutinműtéttel kezelhető volna.
Hajdú D. András – Cataracta
Kurátor: Szarka Klára
Megtekinthető a Mai manó Házban (1065 Budapest-Terézváros, Nagymező utca 20.)
2015. június 12. – július 26. között
Hétköznap 14-19 óra között
Hétvégén 11-19 óra között