Mikrobák és agykutatás

Az egyik előadás a mikrobák világába ad betekintést, a másik pedig agyunk működésének megértéséhez visz közelebb.

Pál Csaba biológus, a 2015-ös Bolyai-díj kitüntetettje, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa Evolúció a mikrobák világában címmel tart előadást 2015. november 4-én az Élő adás sorozatban.
Gyakori érv az evolúciós vizsgálatokkal, hogy túlságosan elvontak, és így ezeknek a kutatásoknak nincs gyakorlati jelentősége. Ez távolról sincs így, sőt: a darwinizmus hatása messze túlmutat a biológia szakterületein. Az evolúció folyamata gyakran közvetlenül is megfigyelhető. A mikrobák – gyors szaporodásuk, magas mutációs rátájuk és nagy populációméretük miatt – rendkívül gyorsan, akár hetek alatt alkalmazkodhatnak új környezetekhez. A meglévő, forgalomba hozott antibiotikumokkal szembeni ellenálló képesség (rezisztencia) gyors kialakulása pedig egy különösen aggasztó evolúciós folyamat. Mivel az antibiotikum rezisztencia hatalmas egészségügyi és gazdasági károkat okoz, mélyebb megértése igen nagy jelentőségű. Jelenleg is zajlanak kutatások olyan beavatkozások kidolgozására, amelyek a kórokozó baktériumok gyógyszerekhez való evolúciós alkalmazkodását gátolják.
Időpont: 2015. november 4. 18:00
Helyszín: ELTE TTK Mogyoródi József-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C fszt. 0.822)
Az ELTE TTK Az atomoktól a csillagokig fizikai ismeretterjesztő sorozatban következő előadását Rózsa Balázs és Katona Gergely, a Femtonics Kutató és Fejlesztő Kft. vezető munkatársai tartják, Hogyan működik az agy? címmel.
Lehetséges-e, hogy a kvantumelmélet révén közelebb kerülhetünk az agy működésének megismeréséhez? Az agy felépítése rendkívül összetett a benne megfigyelhető plaszticitás miatt, melynek révén az egyes területek funkcióját szükség esetén könnyedén átveheti egy másik terület. A Femtonics kvantummechanikai folyamatokat kihasználó mikroszkópjaival egyszerre több száz idegsejt aktivitása is mérhető, miközben párhuzamosan az idegsejtek nyúlványaiban zajló nagyon gyors információ-terjedési folyamatok is tanulmányozhatók. A módszer új eszközként szolgál az agy információ-feldolgozásának megértésénél, illetve a központi idegrendszeri betegségek kutatásánál.
Időpont: 2015. november 5. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A)