Öt megdöbbentő adat a klímaváltozásról
Ha nem változtatunk fogyasztási szokásainkon, néhány tíz év alatt tönkretehetjük bolygónkat.
A Földön egyre melegebb lesz, sosem látott erdőtüzek, szárazságok és áradások jönnek. Hatalmas viharok sújtanak le, és fajok tűnnek el. Mégis, sokszor úgy teszünk, mintha nem történne semmi, és a klímaváltozás csak kitaláció lenne. Bill Nye mérnök, író és tanár ezért döntött úgy, hogy megdöbbentő adatokkal és kutatásokkal hívja fel a figyelmet a klímaváltozás egyre égetőbb problémájára. A National Geographic Channel A klímaváltozás arcai című műsorában több oldalról is megközelíti a témát: farmerekkel, kormányzati tisztviselőkkel, környezetvédelmi aktivistákkal beszél, valamint olyan tudósokkal, akik állítják, ha nem változtatunk fogyasztási szokásainkon, akkor néhány tíz éven belül (egyes jóslatok szerint akár 2030-ra) teljesen tönkretesszük bolygónkat.
A műsorvezető arra is felhívja a figyelmet, hogy nem feltétlenül szabad nyűgnek, vagy lemondásnak tekintenünk azt, hogy zöldebben kell élnünk. „A legjobb találmányok létrejöttét szükséghelyzeteknek köszönhetjük, és a klímaváltozás megelőzésére is számos kreatív megoldást dolgoztak ki. A mérnökök lebegő városokat terveznek, amelyek pótolhatják az áradások miatt elveszített területeket. Egy geofizikus olyan mesterséges fák létrehozásán dolgozik, amelyek ezerszer annyi szén-dioxidot nyelnek el, mint a valódiak. Az elektromos autók pedig átvehetik az irányítást az utakon, nem beszélve a szél- és a napenergia eddig még kiaknázatlan lehetőségeiről. A tudományos fejlődés juttatott minket ide, és a tudomány az, ami megmenthet bennünket. Sok izgalmas lehetőség van, amellyel megindulhatunk egy zöldebb jövő felé” – mondja Bill Nye, aki a műsorban több olyan mérnököt és tudóst is felkeres, akik a legmodernebb technika segítségével igyekeznek kizöldíteni benzinfüstös hétköznapjainkat.
5 megdöbbentő adat a klímaváltozásról:
A Földön a tizenöt legmelegebb év közül tizennégy 2000 után volt. Havi szintű hidegrekord viszont utoljára 1916-ban dőlt meg.
A Csendes-óceán déli szigeteinek egyes területei már kezdenek víz alá kerülni, míg az édesvízkészletek, főleg Afrikában és Dél-Ázsiában egyszerűen elpárolognak.
Ha továbbra is főleg fosszilis anyagokat használunk, a század közepére a bolygón három Celsius-fokkal nőhet az átlaghőmérséklet 1880-hoz képest. Ilyen felmelegedés mellett az amazóniai esőerdő, mely a világ oxigénjének 20 százalékát biztosítja, szavannává alakulhat át, a szárazságok miatt pedig megtizedelődhet a világ étel- és vízkészlete.
Florida közel húszmilliós lakosságának 75 százaléka olyan partvidéken él, ami a század végére részben víz alá kerülhet. Egy kétméteres emelkedés miatt, – ami a szakértők szerint igen óvatos becslésnek számít –, Florida gazdaságának négyötöd részét elmoshatja a víz.
Az olajhomok miatt Kanada számít az egyik legszennyezőbb országnak a világon. Eddig 770 négyzetkilométernyi erdőt irtottak ki, és még az olajkészlet 10 százalékát sem bányászták ki.
A klímaváltozás arcai című műsort 2015. november 29-én, vasárnap 21 órakor mutatja be a NatGeo Channel