Irány az űr!
Budapestre érkezett az emberiség legnagyobb kalandját bemutató, világjáró űrtörténeti tárlat, a Gateway to Space.
Fotó: Máthé Zoltán/MTI
A NASA és az űrrepülés történetét feldolgozó interaktív kiállítás 2016. január 15-től – két hónapon át – a Millenárison tekinthető meg.
A Gateway to Space az űrkutatás történetét egy teljesen újszerű formában mutatja be olyan egyedi tárgyakkal, melyek közt többet még Európában sem láthattak, mint például a világ első rakétája, a „Nellie”. Más űrkiállításoktól eltérően itt nem a Földről nézhetünk az Űrbe, hanem a Nemzetközi Űrállomás kupoláján át a világűrből tekinthetünk a bolygóra néhány eredeti felvételen keresztül.
Fotó: urkiallitas.hu
A kiállított tárgyak nagyon sokfélék, eredeti műholdak, rakéták, űrhajózási eszközök, a visszatéréshez használt űrkapszulák, szkafanderek, MIR űrállomás, űrrakéta, valamint a Földön jelenleg egyetlenként megtalálható Lunar Roving holdjáró (a létező 3-ból kettő jelenleg is a Holdon van). Az utóbbi érdekessége, hogy a kerekeit magyar mérnökök fejlesztették ki.
A kiállítás interaktív részén szimulátorokon próbálhatják ki repülőgép-vezetői képességüket, pöröghetnek a 360 fokban forgó giroszkópon, valamint megtapasztalhatják, milyen érzés a súlytalanságban dolgozni.
Lunar Roving holdjáró
Fotó: urkiallitas.hu
Több korai rakétatervező merített ihletet Jules Verne népszerű tudományos fantasztikus írásaiból. Az 1865-ben megjelent Utazás a Holdba című regényében három férfi egy ágyúhoz hasonló szerkezetből kilőtt járművel szeretett volna eljutni a Holdra. Ezt a megálmodott járművet is láthatjuk a Millenárison, mint ahogy a modern rakétatechnika és űrkutatás elméleti megalapozójának tartott tudós, Konsztantyin Eduardovics Ciolkovszkij is „megjelenik” a kiállításon.
Láthatjuk a Mercury-Redstone-t, az első amerikai, embert szállító rakétát, mely először vitte szuborbitális repülésére Alan Shepardot, 1961-ben. A kiállításon megismerhetjük, milyen volt a Szojuz űrhajó belseje, milyen a Nemzetközi Űrállomás, láthatjuk a holdkompot, az Apollo űrhajórendszernek azon részét, mely a kétfős legénységet az anyaűrhajóból a Hold felszínére, majd visszajuttatta, itt van az orosz MIR űrállomás is, ami 1986-tól 1997-ig keringett a Föld körül.
Fotó: Máthé Zoltán/MTI
A kiállítás megmutatja, hogyan tudnak létezni az űrhajósok a szélsőséges időjárási körülmények között, milyen táplálékot esznek és hogyan valamint egy nagyon fontos kérdésre is választ kaphatnak: Hogyan tisztálkodnak? A kezdeti időkben az űr felfedezőinek szánt ételek egyszerű, pürésített élelmiszerek voltak fogkrémes tubushoz hasonló csomagolásban. Ahogy az asztronauták egyre több időt töltöttek az űrben, úgy változtak a számukra készített ételek is – ezeket is láthatjuk a Millenárison, mint ahogy azt is, milyen az az italautomata, amelyből az űrhajósok Coca-Colát tudtak csapolni egy speciális pohárba.
És természetesen nem maradhat ki az űrutazás magyar vonatkozása sem. A Gateway to Space űrkiállítás eredeti utazó anyagának kiegészítéseként, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Repüléstörténeti és Űrhajózási Gyűjteményéből kiválasztott tárgyak is ott sorakoznak a Millenárison.
A mintegy 22 nagy tengeri konténerben szállított utazó tárlat 2016. március 15. után a Dél-Afrikai Köztársaságba hajózik.
További információt a Gateway to Space oldalon olvashatnak.