Legendás fotók
2016. február 24-től látható a vörös ruhás afgán lány portréjáról világszerte ismert fotográfus, Steve McCurry kiállítása a Műcsarnokban. A megnyitón a művész is részt vett.
A fotográfus Steve McCurry, a háttérben pedig a híres fotó: Sarbat Gula, afgán a Naszir Bagh menekülttáborban, Pesavar (Pakisztán),1984.
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
„Félelem és izgalom különös elegyét éreztem, amikor álruhában elhagytam Pakisztánt, hogy titokban egy másik országba látogassak mindenféle rendes kommunikációs eszköz nélkül. Útlevél nélkül indultam útnak, egy műanyag pohárral, egy svájci bicskával, két fényképezőgép-vázzal, négy objektívvel, egy táskányi filmtekerccsel és pár zacskó, repülőgépről zsákmányolt mogyoróval. Egy háború közepén találtam magam” – emlékszik vissza Steve McCurry.
Indiában
Azóta a kortárs fotóművészet ikonikus alakjává vált, munkái magazinok és könyvek címoldalán szerepeltek; több mint egy tucat könyvet jelentetett meg, és világszerte megszámlálhatatlan kiállítás fűződik a nevéhez.
McCurry Philadelphia egyik külvárosában született. A Pennsylvaniai Állami Egyetem film szakán tanult, majd egy helyi újság munkatársa lett. Többéves szabadúszó tevékenység után egy hátizsáknyi ruhával és filmtekerccsel keresztül-kasul átutazta Indiát, miközben fényképezőgépével fedezte fel az országot. Több hónappal később lépte át a pakisztáni határt, ahol egy afgán menekültekből álló csoporttal találkozott. Akkor csempészték át Afganisztánba, amikor a szovjet megszállók épp lezárták az országot a nyugati újságírók előtt. Heteket töltött a mudzsahedinek közé beépülve – a világ McCurrynek köszönheti az afgán konfliktusról készült első képeket, a háború emberi oldalát bemutató felvételei bejárták a világsajtót. Azóta számtalan országban készített lenyűgöző felvételeket: elsősorban a konfliktus sújtotta területekről, eltűnőben lévő kultúrákról, ősi hagyományokról, de a kortárs kultúra sem marad ki.
Saolin szerzetesek gyakorlatoznak, Zsengzsu, Kína, 2004
Varrógépét cipelő szabó a monszun idején, Porbandar, India, 1983
A fotóművészet legrangosabb díjaival büszkélkedhet: Robert Capa-aranyérmet, Nemzetközi Sajtófotó Díjat kapott, a World Press Photo versenyen pedig egyedülálló módon négy fődíjat is nyert. A francia kultuszminisztertől a Francia Köztársaság Művészeti és Irodalmi Rendjének lovagi fokozatát kapta meg, nemrég pedig a londoni Royal Photographic Society ítélte neki a Centenáriumi Életműdíjat.
McCurry ázsiai témájú felvételei Magyarországon, a Műcsarnokban láthatók: 2016. február 25-től április 3-ig mintegy félszáz legendás fotó szerepel az amerikai művész kiállításán.
Kurátor: Bán András, Tulipán Zsuzsa