Homok a szememben – Szudáni pillanatok
Európa nagyvárosai után Budapestre érkezik a Szudán szellemi kulturális örökségét bemutató irodalmi és fotókiállítás.
A hatalmas arany zumám, orrdísz kiemeli e nomád kababish asszony szépségét és rangját. (Al Hamrat al-Sheikh)
Nagy Enikő fényképei és az összegyűjtött szóbeli hagyományok bepillantást adnak a szudáni emberek gondolkodásába, érzéseibe és szokásaiba
Nagy Enikő Erdélyben született, Németországban nőtt fel, de életének valódi értelmét Szudánban találta meg; kilenc évet töltve abban az országban, amely kettéválása előtt Afrika legnagyobbja volt; az elején fejlesztési munkásként dolgozott, majd néprajzkutatóvá, fotográfussá és kulturális aktivistává vált.
Ngolo-nuba férfi kihívja ellenfelét a suraa nevű ősi birkózó versenyen. (Fama, Nuba-hegység)
Az elmúlt években 45 törzs és etnikai csoport vizuális és szóbeli pillanatait dokumentálta, hogy létrehozza a SAND IN MY EYES: Sudanese Moments című angol és arab nyelvű irodalmi- és fotókönyvet. Munkája során 30 000 kilométert utazott és több mint 26 000 fényképet készített, valamint 2500 tradicionális elbeszélést gyűjtött össze. A 2016. május 4-én megnyíló tárlat a 2014-ben, az UNSESCO előszavával megjelent kötet anyagából készült válogatás.
A lenyűgöző felvételek a hétköznapi pillanatokat és a ritka szertartásokat ragadják meg, miközben a képek mellé illesztett szóbeli hagyományok feltárják a helyi társadalom szerkezetét. A könyv olvasói és a kiállítás nézői teljesen más képet kapnak Szudánról, mint amire az Afrikával kapcsolatos prekoncepcióik alapján számítanának.
„A Szudánról alkotott képünk eltorzított. Kizárólag a szegénységet és a háborút mutatja be. Így bélyegzünk meg több országot, alkalmanként egy egész kontinenst, mintha a szörnyűségek az alapvető jellemzőik lennének. Fontos, hogy beszéljünk a háborúról is, de ha csak a háborúról beszélünk, végül a háború lesz a győztes” – állítja Enikő.
Shenabla pásztorok 150 tevéből álló csordájukat itatják egy víztározónál. (Al Aiara, Észak-Kordofán)
A munkája megmutatja Szudán szépségét, emberiességét, kultúráját. A szerző gyűjtőútja során beszélgetett törzsfőnökökkel, bölcs öregekkel, írókkal, énekesekkel és hétköznapi emberekkel. Ült tábortűz mellett, részt vett hagyományos törvényhozó gyűléseken, és járt apró kunyhókban. Ott volt, amikor asszonyok parfümöt kevertek, vagy halottaikat készítették elő temetésre. A világ egyik legnehezebben megközelíthető vidékén találkozott földművesekkel, együtt utazott nomád tevehajcsárokkal és marhatenyésztőkkel, részt vett sámán szertartásokon és meghallgatta a helyiek hagyományos történeteit.
És így fényképek és történetek együtteséből kibontakozik Szudán gazdag és sokszínű kultúrája, hagyományos életfilozófiája, az összetartozás érzése, a szudániakra oly jellemző nagylelkűség és vendégszeretet, a férfi és női szerepek, az otthonteremtés, a rituálék, a spirituális élet és az idősek tisztelete.
A szociálpedagógus szerző, korábban a DED (Német Fejlesztési Szolgálat) fejlesztési tanácsadója és az UNESCO nemzetközi szakértője volt, jelenleg szabadúszó fejlesztési tanácsadó és Szudán különböző régióinak szellemi örökségét kutatja. Kilenc éve él Szudánban.
A kiállítást 2014-től nagy sikerrel mutatták be Németországban, Spanyolországban, Nagy Britanniában és Szudánban is. Budapest után pedig Svájcban, Norvégiában, Ausztriában, Norvégiában, Franciaországban, Olaszországban és az Egyesült Államokban is látható lesz majd.
A tárlat 2016. május 4 – 30. között tekinthető meg.
Helyszín: Országos Idegennyelvű Könyvtár átriumában és rendezvénytermében
Cím: 1056 Budapest, Molnár u. 11.
Kapcsolódó programok:
Tárlatvezetés: 2016. május 7-én, 10:00-12:00
Magyar és angol nyelvű vezetés és beszélgetés a kiállításban a szerzővel, Nagy Enikővel a Szimbiózis Kulturális Antropológiai Fesztivál programjához kapcsolódóan.
Filmvetítés és felolvasó est: 2016. május 9-én, 18:00-20:00
Arab és magyar nyelvű felolvasás a Sand in My Eyes könyvből illetve látható lesz a projekthez kapcsolódó film is.