Eltűnő Núbia
Lantai-Csont Gergely 2013 őszén egy négyhónapos, 11 afrikai országon átívelő fotós-kutatóútra indult Budapestről.
A 114 nap alatt több mint 24 ezer kilométert tett meg és 28 ezer felvételt készített a National Geographic Traveler által is díjazott fiatal magyar fotográfus, közgazdász. A tárlatot először a Budapesti Történeti Múzeumban mutatták be, majd országjáró körútra indult a kiállítás és 2016 nyarán a kecskeméti Cifrapalotában láthatók a Kelet-Afrika társadalmi értékeit, zárt közösségeit, vallási, kulturális hagyományait bemutató képek.
Lantai-Csont Gergely Kelet-Kongóig tartó útjának célja az volt, hogy olyan csoportok életét ismerje meg, amelyek ősi hagyományaikból, tradicionális anyagi kultúrájukból, szokásaikból még sokat megőriztek. Szudán ehhez tökéletes kezdet volt. A képeken feltűnnek az ország gazdag kulturális emlékei, így a domborművekkel díszített ókori templomok vagy a „fekete fáraók” piramisai is. A látogatók bepillantás nyernek a Nílus-mentén lakó núbiaiak csodálatosan színes kultúrájába. A kiállításon feltűnnek a magukat magyar származásúnak tartó szudáni magyarabok fotói, akiknek ősei még az oszmán birodalom katonáiként kerülhettek Afrikába, közel 500 éve.
Különleges élményt adnak továbbá a Keleti-sivatag lakóiról, a tevetartó bedzsákról készült képek, melyeken az ősi öltözetet viselő nomádokat nézve, szinte időutazáson érezhetjük magunkat.
A kiállítás helyszíne:
Kecskeméti Katona József Múzeum „Cifrapalota” Kecskemét, Rákóczi út 1.
A kiállítás 2016. június 10-től szeptember 25-ig látogatható