Augusztusban újra Cápák hete a NatGeo Wildon!
Egy hét, ami csak róluk szól - a tengerek legfélelmetesebb ragadozóiról!
A NatGeo Wild idén is megrendezi a Cápák hete programsorozatot, amelyben minden kiderül a cápákról, többek között az is, hogy van-e okunk rettegni tőlük.
A cápák a Föld ősi állatai közé tartoznak: valóságos élő kövületek, melyek már akkor öregnek számítottak, amikor a dinoszauruszok megjelentek. Hosszú fejlődés áll mögöttük, és az évmilliók során az egyes fajok rendkívül különböző utat jártak be. Vannak közöttük rettegett, valóban veszélyes ragadozók, de olyanok is, melyek főleg planktonokkal táplálkoznak. 2017. augusztus 21-26. között mindannyian bemutatkoznak a nézőknek. A Cápák hete programsorozatban ugyanis számos róluk szóló természfilmmel készül a NatGeo Wild csatorna. A premierek esténként 18 órakor kezdődnek.
Lessen be a cápák közé! Nézze meg 360 fokos videónkat:
7 érdekesség a cápákról
A röviduszonyú makócápát a leggyorsabb cápafajként tartják számon a biológusok: rövidtávon akár 80 kilométeres óránkénti sebességgel is képes hasítani a vizet.
A cetcápa a legnagyobb jelenleg élő halfaj, hossza a 12,6 métert is elérheti. Ám az emberre teljességgel veszélytelen: mérete ellenére nem húsevő, hanem apró planktonokkal táplálkozik, és olykor még azt is megengedi, hogy az úszók felkapaszkodjanak a hátára.
A grönlandi cápa a leghosszabb ideig élő gerinces faj a világon, egyedei szerencsés esetben a 400 éves kort is megélhetik. Serdülőkoruk ehhez mérten szintén maratoni hosszúságú, az ivarérettséget 150 éves koruk környékén érik el.
A világon a 465 ismert cápafajnak több mint az egynegyede fenyegetett, 48 faj sebezhető és 15 faj veszélyeztetett. Ez azt jelenti, hogy a túlhalászás, valamint az élőhely- és a táplálkozási lehetőségének csökkenése miatt az egyes fajok fennmaradása veszélybe került.
A cápauszonyleves a drága és elegáns éttermek egyik keresett fogása. A természetvédők becslése szerint, a világon évente körülbelül 73 millió cápát fognak ki és ölnek meg az uszonyukért.
A dajkacápák éjszaka aktívak, és a meleg, sekély vizeket szeretik, ahol a tengerfenéken kutatnak táplálék után. Nappal a fenéken pihennek egymás hegyén-hátán, hatalmas, 30-40 egyedből álló „cápadombokat” alkotva.
Évente körülbelül száz embert ér cápatámadás, melyek közel feléért nagy fehércápa a felelős. A hírhedt ragadozó inkább „csak belekóstol” az emberbe, nem úgy, mint a tigriscápa: az a fürdőző, aki tigriscápával találkozik, aligha reménykedhet túlélésben.
A Cápák hete premierjei 2017-ben a NatGeo Wildon:
Cápa: vadász vagy áldozat? – aug. 21-én, hétfőn 18 órakor
Cáparajzás – aug. 22-én, kedden 18 órakor
Tigriscápák éjszakája – aug. 23-án, szerdán 18 órakor
A cápa torkában – aug. 24-én, csütörtökön 18 órakor
Cápák a turisták ellen – aug. 25-én, pénteken 18 órakor
Mentsük meg a cápákat! – aug. 26-án, szombaton 18 órakor