Ismét a nagymacskáké a főszerep a Nat Geo Wildon

A NatGeo Wild idén nyolcadik alkalommal rendezi meg tematikus programsorozatát, a Nagymacskák hónapját.

A 2018 januárjában műsorra tűzött filmek varázslatos felvételekkel mutatják be a kihalás szélére került nagymacskák életét és felhívják a figyelmet megmentésük fontosságára.
A vadon rettegett ragadozói, a tigrisek, oroszlánok, leopárdok lenyűgözik az embereket, ezen csodálatos fajok egyedszáma azonban az orvvadászat és az élőhelypusztulás miatt folyamatosan csökken. A National Geographic hosszú évek óta kiáll a nagymacskák védelmében.
A National Geographic Society 2009-ben a neves természetfilmes házaspár, Dereck és Beverly Joubert részvételével hozta létre Nagymacskavédelmi Programját (Big Cats Initiative), amely a vadonban élő populációk és élőhelyük megóvásáért dolgozik. A program tudósok és természetvédők munkáját segíti, valamint olyan projekteket támogat, melyek hatékonyan hozzájárulhatnak a nagymacskafajok túléléséhez természetes élőhelyükön. A National Geographic biológusok, természetvédők és felfedezők képességeit kamatoztatva több egymásra épülő célért dolgozik:
felbecsülni és feltérképezni a nagymacska-populációkat a világon;
természetvédelmi és fenntarthatósági programokat szervezni és támogatni a nagymacskák élőhelyén lakó közösségek bevonásával;
tudatosítani az emberekben a nagymacskák veszélyeztetett helyzetét, és bátorítani őket, hogy segítsenek a megmentésükben.
A Nagymacskavédelmi Program – összesen 27 országban, hét ikonikus faj védelmében – száznál is több innovatív program megvalósulását segítette.
A Nagymacskák hónapja programsorozat, melyet idén januárban láthatnak a nézők több, mint egy televíziós esemény: a nagymacskák védelmében folytatott munka kiterjesztése, amely segít felhívni a figyelmet az ügy fontosságára. A műsorfolyam keretében a Nat Geo Wild nézőit minden vasárnap új premierek várják, de hétköznap esténként is számos filmet láthatnak a témával kapcsolatban.
5 érdekesség a nagymacskákról:
A gepárdok megjelenésének egyik jellegzetessége, hogy a szemüket sötét csík köti össze a szájuk sarkával. Ezeknek a – könnycsepp-nyomokra emlékeztető – sávoknak praktikus szerepük van a mindennapi életükben: védik a szemüket a napsütéstől, ami kulcsfontosságú, hisz a gepárdok elsősorban nappali vadászok.
Az oroszlánok sörénye a rivális hímek megfélemlítésére és a nőstények figyelmének a felhívására szolgál. A nőstényeknek a sötét sörény imponál jobban, mert az a jó fizikai állapot és a harci kedv jele.
Akár az emberi ujjlenyomat, a tigrisek bundájának mintázata is egyedről egyedre változik, és tökéletesen egyedi. Általa a világ valamennyi tigrisét meg lehet különböztetni és be lehet azonosítani. Szintén meglepő tény, hogy ez a csodálatos mintázat a tigriseknek nemcsak a bundáján, de a bőrén is megtalálható!
Egy tigris akár 30 kiló húst is képes felfalni egyetlen éjszaka alatt. Ő a legnagyobb termetű a nagymacskák között, testtömege akár a 380 kilogrammot is elérheti. Legkedveltebb prédái a szarvas, a vízibivaly, a vaddisznó és az antilop, melyek kedvéért tekintélyes távolságokat képes megtenni
Bár a leopárdok nem a leggyorsabbak a nagymacska-kategóriában, de rendkívül fürgék és robbanékonyak. Rövidtávon akár 60 kilométeres óránkénti sebességgel is képesek futni, és akár hat métert is tudnak ugrani. Ezen felül kitűnő famászók, prédájukat előszeretettel rejtik el a fák ágai között.