Légy te is marskutató!

Indul a diákoknak szóló program, melyben lehetőség nyílik arra, hogy más planéta talajrengéseit tanulmányozhassák a résztvevők.

A marsrengések elemzése segít abban, hogy jobban megértsük a „Vörös bolygó” belső szerkezetét
Illusztráció: NASA
A NASA 2018-as InSight Mars felfedezőútja során szeizmométert is telepítenek a Marsra, amely „élő” adatokat küld vissza a Földre. Az erre épülő British Geological Survey „MarsQuake” projectje során műholdképeket felhasználva e szeizmométer jelei alapján új meteor becsapódási krátereket kereshetnek az érdeklődők segítve a marskutatást. A „Marsrengések” program ennek a magyarországi diákok számára elindított párja, ami egy ismeretterjesztő kiadványt és hozzá kapcsolódó órai feladatokat és kísérleteket tartalmaz.
A kísérletek a MarsQuake programhoz kapcsolódnak és részben a Marsról érkező valós adatok elemzéséből és egyszerű osztálytermi szimulációkból állnak. Eredmény: a diákok megtanulják, hogyan kell szeizmikus adatokat elemezni egyszerű táblázatok, félprofesszionális analizáló szoftverek és egyszerű számítógépes programok segítségével, melyeket akár maguk is megírhatnak. A célközönség a 11-18 éves korosztály.
A programra a suliszeizmo vagy a datatrans oldalon lehet jelentkezni, illetve még többet izgalmas dolgot megtudni a Marsról. Büszkék lennénk, ha minél több magyar diák érne el sikereket a marskutatás terén.
Az 1960-as és 1970-es években végrehajtott Hold-missziók óta ez lesz az első lehetőség arra, hogy más planéta talajrengéseit tanulmányozhassuk (a földrengés kifejezés helyett mást kell megtanulnunk). A Marsba „belelátni”, azaz belső szerkezetét megismerni a szeizmológia módszereivel, vagyis a „marsrengések” és meteorit becsapódások okozta talajrezgések tanulmányozása segítségével lehetséges.
Cél a Mars belsejének és belső folyamatainak a felderítése.
Az InSight küldetés feladatai:
Meghatározni a Mars felszínére becsapódó meteoritok számát.
Megmérni a Mars szeizmikus aktivitását.
Meghatározni a marsrengések magnitúdóját és földrajzi eloszlásukat.
Megtudni, hogy milyen vastag a Mars kérge és milyen a szerkezete.
Megismerni a Mars köpenyének az összetételét és a struktúráját.
Felderíteni, hogy mekkora a Mars magja, milyen összetételű és milyen a fizikai állapota (szilárd vagy folyékony)
Megbecsülni a Mars belsejének hőmérsékletét.
Az ábra az InSIGHT tervezett legfontosabb megfigyeléseit mutatja
Az InSight leszálló egység fantáziaképe és a szeizmométer egység (SEIS) belseje.
A marsi egyenlítő mentén tervezik a leszállást, várhatóan 2018. november 26-án