Kilátás a panel ablakából
Egy lakótelepen nem csak szürke és unalmas lehet a vizuális környezet? Érdemes a szépségeket is észre venni.
Bajomi Bálint, az ng.24.hu biológus munkatársának fotóiból láthatnak kiállítást. A fotók készítéséről, a lakótelepi hangulatról Bálint így emlékszik vissza:
Hét éves koromban, 1987 májusában költöztünk a frissen felépített Gazdagréti lakótelepre. Maga a lakótelep valóban szürke volt akkoriban, mivel a parkosítás elmaradt az építés idején. A 9-11 emeletes épületek közötti zöldterületek csak egy hosszabb folyamat nyomán alakultak ki a lakók és az önkormányzat által később ültetett növényekből. Ma már az utcán sétálva a fejünk feletti lombok miatt nem is nagyon látszik a beton.
Beköltözésünk idejében indult útjára a Szomszédok című teleregény, amely egészen 1999 végéig rendszeresen beszámolt a kor kisembereinek apró-cseprő vagy nagyobb horderejű problémáiról, örömeiről, bánatairól. A stáb légvonalban 170 méterre dolgozott a mi házunktól: az indulás idején megvettek két lakást és a beltéri jelenetek zömét ezekben vették fel. Édesanyámmal és húgommal egyszer én is szerepeltem a sorozatban pár másodpercre: az utcán sétáltunk, húgom babakocsiban volt és vágóképként felvettek minket.
Bár maga a lakótelep sivár volt, de a környezete nagyon tetszett nekem akkor is és azóta is. Fél óra séta innen a Rupp-hegy, ahol tavasszal gyönyörű virágok nyílnak a sziklagyepen. Nagyobb túra az Irhás-árok erdején végig sétálni, vagy a budaörsi kopárokig eljutni. Mindezek a hegyek szépen látszanak a panelház ablakából.
A szép panorámát először vízfestékkel örökítettem meg gyermekkoromban. Később a kilencvenes évek elején elkezdtem fotókat készíteni a tájról. Ma visszanézve technikailag gyengék ezek a kezdeti szárnypróbálgatások, de azért van dokumentumértékük. A környéken az 1970-es években hétvégi kiskertek voltak barackfákkal és más gyümölcsökkel. Az ablakunkból egy szántóföldre is ráláttunk, ahol a ’80-as évek végén még traktorral szántottak a Sasad Termelőszövetkezet agrármunkásai. 1984 és 1987 között felépült a lakótelep, a ’90-es évektől pedig luxuslakóparkok, villák, előkelő társasházak nőttek ki a földből. Ezen változásokat dokumentáltam a fotóimmal. A 25 évvel ezelőtti és a mostani képeket összehasonlítva egy általános következtetést lehet levonni: komoly szerepük van a védett területeknek a zöldfelület megőrzésében, hiszen csak ezen részeken maradt meg eredeti kiterjedésében a növényzet.
1996-ban megkaptam nagyszüleim 1952-ben vásárolt Kiev márkájú fényképezőgépét. Ekkor már érződött, hogy a fényképezést komolyabban gondolom. Később Canon és Minolta is gépeket használtam, viszont mostanra stabilan lehorgonyoztam a Nikon rendszernél. A fotózás korábban hobbi volt, de szerencsére mára a munkám részévé vált.
2001-ben a greenfo.hu környezetvédelmi hírportálnak kezdtem dolgozni; később szabadúszóként az Élet és Tudomány és a National Geographic Magyarország weboldalának külsős munkatársa lettem. Ezen lapoknál már nem csak szövegeket, hanem képeket is szállítottam. Mára mintegy 800 képem jelent meg itt-ott a médiában. (Közben biológus diplomát szereztem és talán lassan a doktori fokozatom is meglesz természetvédelmi biológiából.)
Az utóbbi 3-4 évben nekiláttam szisztematikusan megörökíteni a panorámát az ablakból: egyrészt több képből összerakott nagy felbontású panorámaképeket, másrészt különböző időjárási körülmények között készítem el a fotókat. Ebből az anyagból mutatok be egy válogatást a vándorkiállításomon. A legtöbb természetfotó-kiállítás anyaga különböző helyszíneken készül – a mostani tárlatom talán annyiban egyedi, hogy ugyanazon a helyszínen készültek a képek, mégis változatos élményt nyújtanak.
A vándorkiállítás az alábbi helyszíneken és időpontokban tekinthető meg:
Kelenvölgyi Közösségi Ház
Cím: Kelenvölgy, 1116 Budapest, Kardhegy utca 2.
Megnyitó: 2019. február 22., péntek 18h
A kiállítást megnyitja Szebeni Dóra közművelődési vezető.
Jazz-zenével közreműködik: Bathó Lajos (zongora) és Pusztai István (akusztikus basszusgitár).
A kiállítás 2019. március 14-ig látogatható
Időpontegyeztetés: +36 1 424 53 63
E-mail: kkh@ujbuda.hu
Mivel a helyszíneken egyéb programok is zajlanak, a látogatás előtt érdemes időpontot egyeztetni a fenti telefonszámon.