A zseniális kísérletező: Moholy-Nagy László fotográfiái
A Mai Manó Házban kiállított képanyag döntő részben Moholy-Nagy László (1895-1946) európai korszakából tartalmaz fényképeket, melyek eredetileg 1922 és 1937 között készültek.
A fényképeken keresztül részletes és mély betekintést kaphatunk Moholy-Nagy fotográfia területén kifejtett, a modern képzőművészetet megújító és azt nagyban befolyásoló munkásságából. Habár több, mint valószínű, hogy művész soha nem laborált, hívott elő és fixált fényképet sötétkamrában, valamint nem tartotta magát fotóművésznek, sem fotográfusnak, hatása a modern és a későbbi korszakok fotóművészetére is vitathatatlan.
Mit festő és fotóművész főleg a fénnyel foglalkozott. Tanárként sajátos térértelmezése, látásoktatási szisztémája segítségével tanítványai természetes vizuális adottságait fejlesztette. Alapelve volt, hogy minden ember tehetséges. 1935-ben elmenekült a náci Németországból, előbb Londonba ment, majd Chicagóba, ahol megszervezte és vezette az első Bauhaus-programra alapozott amerikai iskolát a New Bauhaust.
A Mai Manó Házban látható Moholy-Nagy László kiállítás három tematikus csoportban mutatja be a minden elemében összefüggő, viszont témájában, (de)komponáltságában, az alkalmazott technikákban széttartó képanyagot.
Az első egység képanyagát a 1922-ben akkori feleségével, Lucia Schultz-cal elkezdett fotogram kísérletei alkotják.
A második egység a szakirodalom által egybehangzóan Moholy-Nagy László „felfedezésének”, újításának tartott fotóplasztikákat tartalmazza.
A kiállítás harmadik egysége Moholy-Nagy egyéb fotográfiai kísérleteit, absztrakcióit mutatja be, amelyek nagy részében felfedezhetők a fotogram kísérletek során szerzett tapasztalatok és képalkotási törekvések.
Bővebb információ a Mai Manó Ház weboldalán
A kiállítás 2019. március 27. – 2019. május 12. tekinthető meg
Kedd – vasárnap 12 és 19 óra között.
Hétfőn és ünnepnapokon zárva.
Helyszín: Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház
1065 Budapest, Nagymező utca 20.