A Születés Csodája- játékos tanulás tabuk nélkül a Csodák Palotája kiállításán
A cikk első karakterének leütésekor a Föld lakossága 7 655 047 780 fő, Magyarországon pedig 9 729 983-an élnek.
Megdöbbentő pillanatról pillanatra követni a népesség alakulását, kevesebb mint egy másodperc alatt emelkedik a napi születések száma, miközben a halálozások számlálója másodpercről másodpercre pörög. Annak ellenére, hogy a számok gyorsan változnak, minden egyes születés mögött rendkívül összetett biológiai folyamat van; a fogantatástól kezdve, az egyedfejlődésen át, egészen a szülésig.
A Csodák Palotája Születés kiállítása rohanó világunk száguldó népesedésében szeretne egy kis megálljt parancsolni, és megmutatni ezt az izgalmas és csodálatos folyamatot. A Születés csodája hiánypótló tárlat, ami tabuk nélkül, informatívan, mégis játékos módon mutatja be ezt az utat a science centerbe látogatóknak.
Sok érdekességgel várja a kiállítás azokat a párokat, akik még csak tervezik a gyermekvállalást, és azokat is, akik már a folyamat résztvevői- nekik érdekes lehet a születendő gyerek testvérét is elhozni, együtt megnézni, mi történik az édesanya testében. A tizenévesek felvilágosításához is remek eszköz a kiállítás, ahol játszva, különleges vizuális élményekkel tűzdelve ismerhetik meg a fogantatás, az egyedfejlődés és a születés világát, tabuk nélkül. A Csodák Palotája interaktív órákat szervez tizenéveseknek a felvilágosítás kapcsán, illetve interaktív workshopokat egy szülésznő kalauzolásával.
Egy-egy méretarányos férfi és női medencecsont és az örökítő szervek makettjének vizsgálatában elmélyülve a látogatókat már az első percekben beszippantja a kiállítás, rögtön annak szereplőjévé teszi őket, tudatosítja, ez róluk szól, s egy informatív és izgalmas játékra hívja őket.
A fogantatás kapcsán a DNS-ről és kromoszómákról játékos formában tanulhatnak. Egy rejtett zsinórt kihúzva a látogatók megtapasztalhatják egyetlen DNS hosszát, s így már nem is tűnik annyira megdöbbentőnek a tény, miszerint ha az emberi testnek az összes DNS molekuláját összekötnénk, akkor az a Földtől a Holdig is elérne. A kérdést arra, hogy ez hogy is fér el bennünk, a következő játék megválaszolja: egy nagyítóval egy petesejt méretű pöttyöt megkeresve döbbenhetünk rá, hogy az a hosszú zsinór milyen kicsi helyen van „felcsavarva”. Az elsőre nagyon bonyolultnak tűnő DNS szerkezetének modelljét a kiállításon a vendégek maguk építhetik meg, s közben játszva tanulhatnak az életünket kódoló óriásmolekuláról.
A kromoszóma játék keretében az anyai és az apai kromoszómákat párosítva fény derül rá, hogy 23 párból van egy, melyben különböznek egymástól, illetve a 21. kromoszóma többletéből származó betegségekről is tanulhatunk. A hormonális fogamzásgátlás módszereit is megismerhetik a látogatók, illetve magát az óvszer felhúzását demonstráló eszközön ki is próbálhatják, szakmai segítséggel.
Szinte hihetetlen, hogy 1 ml spermában 20 millió ondósejt található, de hogy ezt el tudjuk képzelni, 20 millió rizsszem alkotta oszlop szemlélteti ezt az óriási mennyiséget. A fogantatás nehézségét támasztja alá az egyik legnépszerűbb játék, ahol plüss spermákkal lehet megcélozni egy petesejtet.
A fogantatás témájában elsajátított tudás után az egyedfejlődés következik. 3D nyomtatott modelleken keresztül figyelhetjük meg, hogyan lesz két sejtből először zigóta, majd embrió és magzat, és hogyan jön világra babaként. Az anyaméh szimulátor foteljeibe beülve kipróbálható, milyen hangok szűrődnek be az anyaméhbe a külvilágból. Lehetőség van műpocakok felvételére is, hogy megismerhesse bárki, milyen az az édes teher, melyet egy 9 hónapos várandós nő visel.
A szülés természetességét és sokféleségét hat, az On the spot csapata által készített kisfilm mutatja be, ahol a világ különböző részeinek szülési kultúráját ismerhetjük meg olyan extrém körülmények mellett mint egy menekülttábor, egy háborús övezet vagy egy esőerdő. A felvételek rávilágítanak arra, hogy a szülés a legtermészetesebb dolog a világon, és az helytől, politikai helyzettől függetlenül életünk része. Tablók segítségével megismerkedhetünk a koraszülés jelenségével, a császármetszés történetével, Semmelweis Ignác életmentő felfedezésével vagy az őssejtek jelentőségével.
A szülés utáni első feladatok egyikét, a pelenkázást is ki lehet próbálni a kiállításon, és a pár nap múlva meginduló anyatejről is olvashatnak a látogatók.
A Születés csodáját végigélve pedig visszatérhetünk a számlálóhoz és leolvashatjuk, vajon mennyire volt a világ mozgásban, még bent voltunk? Mennyivel gyarapodott országunk, vagy akár a világ népessége?