Táncrendek az Országos Széchényi Könyvtárban
A száz évvel ezelőtti bálok táncrendjeiből ad válogatást az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) a hónap műtárgya sorozatban, 2020 februárjában.
Az OSZK-ban több száz táncrendet őriznek, ezek a bálok hagyományos kellékeinek számítottak. Történetük még a reformkorba nyúlik vissza, de virágkorukat a dualizmusra tehető. A kiegyezés után az Osztrák-Magyar Monarchiában feléledt a nagy báli hagyomány, Bécs mellett Pesten is nyüzsgő társadalmi élet alakult ki. Az első fennmaradt táncrend egy bécsi juristabálból származik az 1830-as évekből – olvasható az OSZK blogján.
Ez tulajdonképpen egy programfüzet, mely eleinte kisebb méretű volt, egyszerű virágmintákkal, később azonban igazi remekművekké váltak. A 20. század fordulóján a táncrendeket már könyvkötők, ötvösök, díszműiparosok állították elő és változatos anyagokból – papírból, bársonyból, selyemből és bőrből – készítették.
A bálozók a táncrendjüket vagy már a mulatság előtt megkapták, vagy a bejáratnál lévő tálcáról vehették el, olykor pedig a vacsora-, illetve menükártya mellé kerülek.
A farsangi báli szezon a jogászbállal indult, majd minden egyesület és foglalkozási ág megtartotta saját estélyét. A vízkereszttől hamvazószerdáig tartó báli időszakot jelmezes művészbál zárta.
A táncrendekből rendezett tárlat 2020. február 6–25-ig, keddtől–szombatig, 10–18 óra között látogatható.
Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár, Budavári Palota, ’F’ épület., V. szint, a Plakát- és Kisnyomtatványtár előterében.