Tudományról kreatívan

2020-ban is indul a FameLab, a világ egyik vezető tudománykommunikációs versenye. Célja, hogy megtalálja a tudomány új arcait - azokat az embereket, akik a 21. század közönsége számára inspirálóan és izgalmasan tudnak beszélni fontos témákról.

Világszerte egyre nagyobb szükség van arra, hogy a kutatók hatékonyan és mindenki számára jól érthetően kommunikálják a tudományos eredményeket. Az ő sikereik inspirálják a jövő generációit, és egyúttal fogékonyabbá teszik a nagyközönséget az újabb ismeretekre.
Az első FameLabet az angliai Cheltenham Tudományos Fesztivál szervezte. 2007-től a British Council közreműködésével a verseny nemzetközi lett, és az elmúlt tizenkét évben több, mint 11000 fiatal kutató vett részt rajta a világ minden tájáról. A FameLab résztvevői TEDx beszédeket tartottak, könyveket írtak, cégeket alapítottak és sikeres, hatékonyan kommunikáló kutatók lettek. A British Council idén is közel 30 országban rendez versenyeket szerte a világon.
Magyarországon is újra itt a lehetőség csatlakozni a versenyhez! A program a British Council és a Magyar Tudományos Akadémia szervezésében valósul meg. A kiválasztott résztvevők egy kétnapos mesterkurzuson vesznek részt, amelyet a téma legjobb brit szakértői tartanak. A győztes pedig részt vehet a FameLab nemzetközi döntőjén 2020 júniusában a Cheltenham Tudományos Fesztiválon.
„Inspiráló volt! Sokat fejlődtem abban, hogyan kommunikáljam jól a kutatásomat. Olyan emberekkel találkoztam, akiknek szintén szenvedélyük a tudomány. Örülök, hogy a FameLab közösség tagja lehetek.” – Kis-Tóth Ágnes.
2019-ben a NatGeo különdíját Zubovics Evelin pszichológus nyerte el, kutatási területe a serdülők figyelemhiányos, hiperaktív és viselkedészavarainak biológiai, idegrendszeri hátterének feltérképezése.
A versenyre 18 éven felüli, természettudományi, műszaki, orvosi vagy matematikai témával foglalkozó diákok, kutatók vagy tanárok jelentkezését várják a szervezők. A résztvevőknek három percük van, hogy meggyőzzék a zsűrit és a közönséget a rátermettségükről egy előadással, ahol a tartalom, a közérthetőség és a személyes karizma is számít. Az előadás nyelve magyar vagy angol lehet.
Az elődöntők 2020. március 30-31-én lesznek Budapesten és Pécsett. A legjobbak részt vesznek a mesterkurzuson (2020. április 17-19.) és a budapesti döntőn (2020. április 27.)
A jelentkezési határidő: 2020. március 16.
Regisztrálási lehetőség az mta.hu oldalán.