Szeréna, Roxána2024. szeptember 14., szombat
Programok

Látványos sorozat a NatGeo tévén

2021.08.08.NG
National Geographic Magyarország

A pusztító viharokról szóló sorozatban Dr. Reed Timmer meteorológus az életét teszi kockára a tudomány érdekében: megkísérel bejutni a világ leghalálosabb viharainak szemébe, hogy az ott gyűjtött adatok birtokában megértse: a globális felmelegedés hatására miként változott meg a tornádók és hurrikánok viselkedése, és a pusztításukat a jövőben hogyan jelezhetjük jobban előre?

Reed Timmer a Delta hurrikán okozta nagy esőben és erős szélben.
Forrás: National Geographic

 

A ciklonok és forgószelek ereje világszerte folyamatosan nő, a tornádók, hurrikánok és társaik soha nem látott, precedens nélküli pusztítást hagynak maguk után. Mi áll a riasztó jelenség mögött? Valóban a sokat emlegetett klímaváltozás? És a jövőben meddig romolhat a helyzet? Lehet, hogy eljön az idő, amikor visszasírjuk a mai „csendes” és „jelentéktelen” viharainkat? A látványos sorozatban a sokakat érdeklő – és sajnos érintő – kérdések megválaszolása érdekében Reed Timmer meteorológus és Mike Theiss viharvadász szélsőséges időjárási eseményekről gyűjtenek adatokat – a helyszínen, életük kockáztatása árán.

Ehhez a veszélyes tudományos felderítő munkához rendkívüli elkötelezettségre van szükség. Reed Timmer számára a viharok üldözése igazi szenvedély, lételeme a ciklonokkal és más pusztító időjárási elemekkel folyatott macska-egér harc. Az izgalmas epizódokban ennek a küzdelemnek lehetünk a szemtanúi: Közelről figyelhetjük, hogy Timmer és társa miként cserkészik be a viharokat, hogyan helyezik ki a legmodernebb, hightech – vagy épp a saját maguk által készített – műszereket. Egy olyan stresszes és veszélyes munka ez, mely során minden apró döntés élet és halál között dönthet – ám ez nem öncélú, hiábavaló kockázatvállalás, hisz, ha a nyert adatok birtokában sikerül javítaniuk az előrejelzések pontosságán, ez emberek ezreinek életét mentheti meg.

A károkat a Zeta hurrikán okozta.
Forrás: National Geographic

 

„A meteorológia a mindenem, gyerekkorom óta szenvedélyesen tanulmányozom az időjárási jelenségeket” – nyilatkozta Timmer. „A National Geographic segítségével megkísérlem feltárni a legpusztítóbb viharok működési mechanizmusát és tudományos hátterét. Abban reménykedem, hogy ezek ismeretében ki tudok dolgozni olyan védekezési módszereket, melyek hatékonyan alkalmazhatók a nagyvárosokban a károk csökkentése érdekében.”

Timmer társa Mike Theiss viharszakértő, aki már hosszú évtizedek óta tanulmányozza a trópusi ciklonokat, így mára felbecsülhetetlen tudásra és tapasztalatra tett szert a hurrikánmegfigyelés területén; többek közt egy speciális járművet is épített (Hurricane Eyewall Research Vehicle), mely képes behatolni a hurrikánok szemébe, hogy ott szélsebesség- és légnyomásértékeket mérjen. De a vakmerő páros arzenáljában egy, a tornádók paramétereit rögzítő szonda is megtalálható, sőt, egy olyan berendezéssel is rendelkeznek, amely a vihardagályokat monitorozza a partvonal nehezen megközelíthető szakaszain.

A megfelelő technológia tehát Reed és Mike rendelkezésére áll, a kritikus pillanatokban csak használniuk kell – olyan körülmények között és olyan helyeken, ahonnan az átlagember fejvesztve menekül…

Premier: 2021. augusztus 11-én, szerdán 21.00-kor a NatGeo tévén.

A viharvadászok különleges autója.
Forrás: National Geographic


Az epizódok tartalmából:

A ciklonok új nemzedéke
A klímaváltozás a ciklonokat és trópusi viharokat még az eddiginél is veszélyesebb tényezőkké teszi az Egyesült Államokban. A globális felmelegedés hatására a hurrikánszezon kezdete korábbra tolódott, így az egybeesik a tornádók pusztításának idejével – tökéletesen kiszámíthatatlanná téve a légköri viszonyokat. Az izgalmas epizódban Reed és Mike megkísérlik a lehetetlent: műszereket elhelyezni egy tornádó útjában, hogy értékes információkat gyűjtsenek a viharok új nemzedékének természetével kapcsolatban.
Bemutató: 2021. augusztus 11-én 21.00-kor

Két tűz között
A riasztó ténynek, hogy a klímaváltozás hatására a tornádó- és a hurrikánszezon időben átfedésbe került, két fontos következménye is van:
1) Az USA déli államainak lakosságát még az eddiginél is nagyobb veszély fenyegeti.
2) Viharvadászainknak meg kell osztaniuk a figyelmüket a tornádófolyosó forgószelei és egy hatalmas, a Floridai-félsziget felé közeledő trópusi ciklon között.
Bemutató: 2021. augusztus 18-án 21.00-kor

Dupla hurrikánveszély
Egy pusztító hurrikánnál csak egy rosszabb dolog van: két pusztító hurrikán… Márpedig most ez a helyzet: a Mexikói-öböl partvidéke felé egy időben két trópusi ciklon is közeledik az Atlanti-óceán déli régiója irányából, egyedülálló kihívás elé állítva Reedet és Mike-ot. Életveszélyes körülmények között gyűjtött adataikra azonban nagy szükség van, mert a jelek szerint a jövőben általánossá válhatnak az effajta kettős támadások.
Bemutató: 2021. augusztus 25-én 21.00-kor

Megérteni Sally-t
Hóvihar, erdőtüzek és hurrikán egy időben… Ezek alapján túlzás nélkül állítható, hogy az USA déli régiójában „megbolondult az időjárás”. De vajon valóban megbolondult? Milyen törvényszerűségek fedezhetőek fel a háttérben, és miként lehetne előre jelezni a viharok eme legújabb, egyelőre kiszámíthatatlan nemzedékét? Az epizódban ezt kutatja Reed és Mike a Sally hurrikán közepén.
Bemutató 2021. szeptember 1-jén 21.00-kor

Ciklonok áradata
2020 őszén néhány hét eltéréssel két trópusi ciklon is elérte az USA déli partvidékét. A Delta és a Zeta hurrikán egyaránt rekordokat döntött: amellett, hogy több emberi életet is kioltottak, széllökéseikkel és a nyomukban járó szökőárral felmérhetetlen anyagi kárt okoztak. Vajon ez egy kivételesen nehéz október volt a Mexikói-öböl térségében, vagy erre kell felkészülni a jövőben?
Bemutató 2021. szeptember 8-án 21.00-kor

Hozzászólások

Hamarosan itt az állatkertek éjszakája

Hamarosan itt az állatkertek éjszakája

Budapest mellett Budakeszin, Győrött, Jászberényben, Kecskeméten, Miskolcon, Pécsett, Nyíregyházán és Veszprémben lesznek esti programok.

Születésnapi programokkal készül a Budapesti Állatkert

Születésnapi programokkal készül a Budapesti Állatkert

A Fővárosi Állat- és Növénykert augusztus 9-én ünnepli születésnapját.

Madárgyűrűzési akciót tartanak Budapesten

Madárgyűrűzési akciót tartanak Budapesten

A Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is a Naplás-tónál szervez napokig tartó akciót.

A természetben minden számít, még a rovarok is

A természetben minden számít, még a rovarok is

Éjszakai rovarászást tartottak Szegeden, a hétvégén pedig újabb programmal várják az érdeklődőket.

Hamarosan kezdődik az Egy hét a csillagok alatt

Hamarosan kezdődik az Egy hét a csillagok alatt

Immár hagyományosnak is nevezhető az Egy hét a csillagok alatt rendezvénysorozata, ami nem a csillagokat hozza le – bár lesznek hullócsillagok is –, hanem az érdeklődőket emeli fel.

National Geographic 2024. szeptemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket