Görbült téridő a laboratóriumban?
László András, a Wigner Fizikai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa tart előadást Az atomoktól a csillagokig sorozatban.
Az Einstein-féle általános relativitáselmélet a tömegvonzást azzal magyarázza, hogy a tömeges testek meggörbítik a téridőt, és a többi tömeges test ezen a görbült háttéren végez tehetetlenségi mozgást. Ismert dolog, hogy csillagászati mérések szerint ez az elmélet pontosabban írja le a gravitációs kölcsönhatást, mint az egyszerű newtoni gravitációs modell, melyet az iskolában is tanulunk. Azt gondolnánk, hogy a newtoni és az einsteini modellek között kísérletileg nagyon apró különbségek mutatkoznak, és azokat is csupán nagy skálás, csillagászati jellegű mérésekkel lehetne észrevenni. László András előadásából azonban kiderül, hogy a közeljövőben elérhető kísérleti technikákkal már részecskefizikai jellegű laboratóriumi kísérletekben is jelentkezik az általános relativitáselmélet és a newtoni gravitációelmélet közötti különbség, már közönséges földi körülmények között is vizsgálható.
Az előadás kizárólag online formában látható. A közvetítés a programsorozat facebook oldalán illetve a galileo webcaston követhető!
Az előadás időpontja: 2022. február 10., 17 óra
Múlt hónapban Kiss-Tóth Ágnes fekete lyukakról tartott előadása az alábbi videón nézhető meg.
Az atomoktól a csillagokig előadás sorozatában az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyeket a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak.