Újra látogatható a gödi Huzella Kert
A kert most feléled a 2000 óta tartó tetszhalott állapotából, fejlesztése 22 év után elkezdődik, ám ez idő alatt ingyenesen látogatható lesz a nagyközönség számára. A folyamatban lévő munkákról a látogatók a helyszínen kihelyezett információs tábláról értesülhetnek.
A kertben lévő kastélyszerű épület feltehetően 1850 és 1865 között épült, több egymást követő szakaszban. Fennmaradt dokumentumok szerint gróf Széchenyi Ödön 1865 áprilisában Alsógödön birtokrészt vásárolt egy pesti bejegyzésű belga banktól. Miután a gróf, a későbbi isztambuli „tűzpasa” 1874 telén végleg letelepedett Törökországban, a birtokot Arany László, a híres költő Arany János fia vásárolta meg. 1892-ban újra tulajdonosváltás történt ugyanis Huzella Elek, a Váci utcai nagy sportáruház olasz származású tulajdonosa 1892-ben megvette a területet. Fia, a neves orvosprofesszor Huzella Tivadar 1930-ban itt hozta létre a nemzetközileg is elismert Alsógödi Biológiai Kutatóállomást, és a villa körül rendezett arborétumot alakított ki a domborzatot követő, ligetes szerkezetben. A kertben állt két lakóház is, több faházban pedig az itt dolgozó egyetemistákat és kutatókat szállásolták el – olvasható a kert története a fuveszkert.org weboldalon.
Halála után törvényes örökösei – végrendelete szerint – felajánlották az ingatlant a magyar állam részére és az ELTE használatára. 1959-ben épült és azóta is itt működik a Dudich Endre akadémikus javaslatára létrehozott MTA–ELTE közös kutatócsoport MTA Magyar Dunakutató Állomása. 2011. május 1-én az ELTE Szenátusa úgy döntött, hogy a biológiai kutatóállomást a Füvészkert külső telephelyeként annak szervezetébe integrálja. Ekkor változtatták a nevét Huzella Kertre.
A nyitvatartásáról a kert weboldalán tájékozódhatnak.