Csillagok, szupernóvák és műholdak
Van élet a csillagok halála után? Milyen hatással vannak az űrtechnikai fejlesztések az életünkre? Miért mondhatjuk, hogy a Nap az egész földi élet forrása? Mindez kiderül a debreceni Agora planetáriumában.
Az élményközpont 8 méter átmérőjű kupolája alatt csillagászati előadásokat és különleges teljeskupolás-filmeket is láthatnak az érdeklődők.
Az Agóra új planetáriumi műsorában figyelemmel kísérhetik a látogatók a csillagok születését, életét és elmúlását, szó esik az Orion csillagkép híres vörös óriáscsillagának, a Betelgeuse-nek a közelmúltban feltűnően végbemenő elhalványodásáról.
Szó esik a műholdakról is: Mire jók és mi lesz a jövőjük? Mit tudnak a magyar űreszközök? Milyen hatással vannak az űrtechnikai fejlesztések az életünkre? A TIT Budapesti Planetárium munkatársai, valamint cseh, lengyel, szlovák és német planetáriumok közreműködésével készült teljeskupolás-film bemutatja az európai műholdak céljait, eredményeit, és kiderül az is, hogy miként befolyásolja az űrkutatás a mindennapi életünket.
Vajon mióta figyeli az ember a csillagokat? Hogyan jöttünk rá, hogy tágul a világegyetem? Miért Európán kívül működik a legnagyobb európai csillagvizsgáló? Kiderül a teljeskupolás-filmből.
Az aktuális planetáriumi programokról a www.agoradebrecen.hu weboldalon lehet tájékozódni.