Egy kiállítás nőkről, nem csak nőknek
A magyarországi házasságkötések, mátkaságok és szerelmek történetéből és emlékeiből nyílt kiállítás Magyar Menyasszony címmel a Magyar Nemzeti Múzeumban.
A 220 éves fennállását tavaly ünneplő Magyar Nemzeti Múzeum új kiállítása Simonovics Ildikó divattörténész, kurátor ötlete nyomán valósul meg az intézmény saját, valamint a magyar partnerintézmények gyűjteményeire alapozva – áll az intézmény MTI-hez eljuttatott közleményében.
A tárlat az elmúlt 500 év házassági történetein vezeti keresztül a látogatót a 16. századtól kezdve, középpontba állítva a nők társadalmi szerepének alakulását. Több száz ismert és ismeretlen nő története elevenedik meg a kiállításon, féltve őrzött ruháikkal, kellékeikkel, szerelmes leveleikkel együtt, amelyek mind a női szerepek és az esküvőhöz, házassághoz fűződő viszony változásáról mesélnek.
A Magyar menyasszony kiállítás 800 négyzetméteren mutat be ötven magyar női történetet az elmúlt fél évezredből. Megtekinthető például Bethlen Kata 16. századi kelengyéje, Alekszandra Pavlovna, orosz nagyhercegnő, József nádor eső felesége étkészlete, amelyet a József nádorral kötött házasságába hozományként vitt, de látható a legrégebbiként számon tartott, 1522-ben használt esküvői ruha vagy például Brandenburgi Katalin fejdísze.
De nemcsak a gyönyörű ruhákat csodálhatják meg a látogatók, hanem megismerhetik Habsburg Mária és II. Lajos frigyének történetét is, amely például azon ritka elrendezett középkori házasság volt, melyet szerelem pecsételt meg. A két fiatal a király korai haláláig (1526) rajongva szerette egymást. Uralkodó dinasztiák és arisztokrata asszonyok történetei mellett a kiállítás foglalkozik a család előrejutását mindenekelőtt ambicionáló polgárnővel, korabeli társadalmi és öltözködési normákat felrúgó múzsával, holokauszt árnyékában igent mondó arával, vagy online társkereső oldalon párját megtaláló asszonnyal, és még sok izgalmas és tanulságos női sorssal.
Ez a kiállítás egy széles körű összefogás eredménye. A múzeumi szakma, a kutatók, hivatásos gyűjtők és magánemberek összefogásából, felajánlásaiból jött létre.
Csak a Magyar Menyasszony facebook csoportnak több mint 11 ezer tagja van, és a www.magyarmenyasszony.hu online gyűjteményben is több mint ezer esküvői fotót küldtek már be. Az oldalra folyamatosan lehet fotókat feltölteni, amelyek mind megjelennek az kiállításban látható interaktív installációban.