Utazni nem drága, csak tudni kell a módját
2024-ben is megrendezik a Járatlan Utakon Fesztivált.
Rendezvény vagy közösség?
Erre azt szokták rávágni, hogy egyik sem és mindegyik, viszont ebben az esetben egyértelműen mindkettő. A Járatlan Utakon Fesztivált Csonka Gábor – ahogy utazós berkekben inkább ismerik: Vándorboy – álmodta meg, és az álom megvalósításához csatlakozott pár ismerős, barát, lelkes utazó, majd Kelemen Réka – a későbbiekben szintén főszervező –, valamint az ő kemény munkájuk, energiájuk.
Így született meg először a hátizsákos utazók találkozási helye, majd a független világutazók fesztiválja.
Mert utazni nem drága, csak tudni kell a módját.
A fesztivál idén jubilál: tíz éve, 2014 decemberében szervezték meg első alkalommal. „Az egymillió mérföldes út is az első lépéssel kezdődik.” – tartja Csonka Gábor, és 2014 óta már sok-sok lépést megtett ez a hiánypótló fesztivál.
Hol, mikor, hogyan?
Emlékezetemben él még a régi Corvin áruház tetején a Művelődési Szint (MÜSZI, Kulturális központ) a Blaha Lujza téren, majd, ahogyan a „gyerek” nőtt, a helyszín a Fáklya Klub lett, idővel a Hungexpon is megjelent (az Utazás Kiállítás keretében).
2024 őszén Budán, a Verdi Budapest Aquincum Hotelben (1036 Budapest, Árpád fejedelem útja 94.) rendezik meg november 16-17-én a járatlan utakon járók találkozóját, immáron 17. alkalommal.
Itt nincs „hop on-hop off” városnézés, nincs ötcsillagos hotel és befizetett all inclusive út. Itt „csupán” élményt, beszámolókat, előadásokat, kerekasztal-beszélgetéseket, hasznos tanácsokat kaphatunk egyéni, esetleg kiscsoportos utazáshoz, valamint nagy találkozásokat és beszélgetéseket. Egy olyan közösséget, amelynek tagjai – utazásaik okán – lehet, hogy ritkábban, esetleg évente csupán kétszer (ősszel és tavasszal) találkoznak itthon a Járatlan Utakon Fesztiválon, de a nagyvilágban annál többször. A rendezők, előadók és résztvevők szinte már családdá kovácsolódtak.
Valaki kizárólag stopposként utazik, valaki a lehető legalacsonyabb költségvetésen, vannak, akik biciklivel, motorral, vitorlással, Trabanttal vagy túrázva, lóháton, lakóautóval, magashegyi mászóként, esetleg extrém sportolóként.
Még számtalan alternatív módját sorolhatnám az utazásoknak – csak a „hagyományosat” nem említem.
Színes program
Sokszor a bőség zavarában a résztvevők azt sem tudják, melyik előadást hallgassák meg, melyik kerekasztal-beszélgetésen vegyenek részt, melyik bloggerrel beszélgessenek, hiszen a kínálat olyan sokrétű, a résztvevők, előadók pedig közvetlenek. Ez az a hely, ahol az előadás után a folyosókon is folytatódnak az eszmecserék, élménybeszámolók.
Idén több mint száz vetítéses előadásra és ötven kerekasztal-beszélgetésre számíthat a látogató. Újdonságként már visszanézhetők az interneten az előző évi előadások, az utazók, bloggerek könyvei megvásárolhatók és dedikáltathatók külön könyvárus standnál. Hagyományosan kvízjátékot is szerveznek nyereményekkel, de láthatunk táncbemutatókat a világ különféle tájairól és különböző nemzetek ételeiből kóstolhatunk.
Érdemes személyesen megtapasztalni az élményt. Választható kétnapos vagy egynapos jegy, de vásárolhatunk háromórás belépőt is egy-egy előadás megtekintésére. A szervezők igény esetén tanácsokkal, kapcsolatokkal segítenek a helyszínre jutásban (telekocsi), budapesti elszállásolásban és a helyszínen mindig lehet ebédelni is.