Megrázó témával foglalkozik a Néprajzi Múzeum új kiállítása
A Korgó valóság az emberi természet és lakosság sötét oldala mellett a szolidaritásról, humanizmusról, reményről, az egymásért és a bolygóról való törődésről, a problémák közös felismeréséről és az ellenük való közös küzdelemről is szól.
A magyarországi múzeumi gyakorlatban szokatlan témával foglalkozik a Néprajzi Múzeum új tárlata. A Korgó valóság című kiállítás az éhezés összetett problémájára fókuszál, így bemutatja a történelem éhínséges időszakait, valamint különböző táplálkozási zavarokat is.
Amint a múzeum írja, az éhség nem csupán biológiai szükségleteinkből fakad, hanem társadalmi és kulturális jelenség is, amely formálja az emberiség múltját, jelenét és jövőjét. Az emberiség táplálkozástörténetét mélyen befolyásolták és alakították az éhínséges időszakok. Az éhezés az emberi fejlődés, a városok és a társadalmi élet, a gazdaság, különösen a mezőgazdaság fejlődésének egyik mozgatórugója.
Ma is naponta szembesülünk az éhezéssel, globálisan és lokálisan is, saját városunkban, utcánkban, szűkebb környezetünkben. Éppen ezért a kiállítás a jelen tényeként is tekint az éhezés problémájára.
Az elmúlt években egy világjárvány, természeti katasztrófák sora, háborúk pusztítása tudatosította bennünk, hogy az élelem elosztása és elérhetősége bármikor változhat, hiányt, nélkülözést és éhezést okozva.
A Korgó valóság azonban nemcsak a nehézségeket tárja fel, hanem azt is megmutatja, hogyan veszi fel a harcot emberiség az éhezéssel szemben, legyen szó a humanitárius, jótékonysági segítségnyújtástól, az élelmiszerek tartósításáról, háborús receptekről, ostrom alatti élelmiszertermelésről, a burgonya jelentőségéről vagy azokról a szokásokról, amelyek az éhezéstől való ősi félelem leküzdését szolgálták.
A tárlat a zágrábi Néprajzi Múzeum vendégkiállítása, ezért elsősorban Horvátországra fókuszál, de a földrajzi, történelmi és regionális hagyományok a magyarok számára is ismerősek lehetnek. A Néprajzi Múzeum gyűjteményéből választott tárgyak, történeket erre számos példát hoznak. Ezek közül a legszínesebb az egykori matyó közösségeket idézi meg, amelyek tagjai az éhezést is vállalták azért, hogy díszes viseletüket elkészíthessék.
A tárlat 2024. november 15. és 2025. február 13. között látogatható.