Világhírű hamisítványokat láthatunk Budapesten
Magyarországra érkezik a Valódi hamisítvány című utazókiállítás.
A történelem legjelentősebb hamisításait mutatja be a brüsszeli Európai Történelem Háza Valódi hamisítvány című utazókiállítása. A tárlatnak november 19-től a Centrális Galéria ad otthont – közölte az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája az MTI-vel.
Az ingyenesen megtekinthető gyűjtemény, amelyet korábban Thesszalonikiben és Szófiában mutattak be, hat fő témakörben, több mint száz műtárgyon keresztül tárja fel a történelem híres csalásait, megtévesztések, hatalmi manipulációk között kalauzolva a látogatókat. A közönség megtekintheti egyebek mellett a római császárok hamisított feljegyzéseit, a középkori szentek átírt életrajzait, megismerhet nem létező utazásokról szóló történeteket.
A kiállításnak részei olyan, a történelem szempontjából kritikus jelentőségű dokumentumok is, mint Constantinus adománylevele, valamit azok a levelek, amelyeket Dreyfus megvádolásához használtak.
A tárlat egyik különlegessége az interaktív tér, amelyben a látogatók „tényellenőrökké” válhatnak, és játékos formában dönthetik el, mely tartalmak hitelesek. A közösségi média hatásmechanizmusait felfedve arra is fény derül, hogy az egyéni érzelmek és hiedelmek miként befolyásolják a valóság érzékelését. Az álhírek és a posztigazság korszakában ez a kiállítás nemcsak a történelmi hamisításokat mutatja be, hanem rávilágít a média világának jelenkori kihívásaira is, segítve a látogatókat az információk kritikus értelmezésében.
A kiállításhoz oktatási program is kapcsolódik, ennek keretében a középiskolások és egyetemisták számára szerveznek workshopokat. A 12-23 éves korosztály számára előkészített foglalkozások azt tárják fel, hogy tények, érzelmek és technikák vegyítésével hogyan befolyásolták az emberek világnézetét egykor és ma. A program során kialakítható kritikai készség a tájékoztató szerint segíthet eligazodni napjaink információs útvesztőjében.
A 2025. február 16-ig megtekinthető kiállítás kurátorai Joanna Urbanek és Simina Badica.