Különleges, ragyogó világ tárul fel a barlangok mélyén

Lenyűgöző föld alatti világ tárul fel a Magyar Természettudományi Múzeumban új kiállításán.



Kevesen gondolnak bele, hogy a körülöttünk levő világ jóval több, mint amit érzékelni tudunk belőle, vagy hogy a James Cameron Pandora nevű fiktív bolygójához hasonló világ Magyarország mélyén is megtalálható. A Magyar Természettudományi Múzeum új, Látható láthatatlan című kiállításán ilyen különleges környezeteket bemutató fotókat tekinthetnek meg a látogatók.
Szemünk a napfényből érkező teljes sugárzási tartomány csak egy szűk intervallumát érzékeli, ez adja a képet, amelyet látni vélünk. A minket körülvevő tárgyak, élőlények színét a rájuk eső, rajtuk visszaverődő, bennük elnyelődő fény hullámhossza határozza meg.
Amennyiben a látható fény tartományánál nagyobb energiájú sugárzás éri a felületet, olykor tapasztalhatjuk a lumineszcencia jelenségét, azaz hogy a megvilágított élő vagy élettelen dolgok fényt bocsátanak ki a világítás időtartama alatt, esetleg utána is. Ez a magasabb energiájú fény általában ultraviola, az így keletkező fényjelenséget pedig fluoreszkálásnak vagy foszforeszkálásnak hívjuk.
Az ásványok egy jelentős része világít UV-sugárzásban, ezt a jelenséget ismerhetjük ásványkiállítások, múzeumok gyűjteményi darabjairól. De milyen látvány tárulhat a szemünk elé, ha maroknyi darabok helyett több négyzetméteres felületeken látjuk világítani ezeket az ásványokat? Ha nem a felhozott darabokon szemlélődünk, hanem magunk megyünk le a föld mélyébe, barlangokba és bányákba, hogy ott legyünk szemtanúi ennek a jelenségnek?
Ezek a gondolatok foglalkoztatták Berentés Ágnest, amikor évekkel ezelőtt hazánk barlangjaiban és bányáiban kezdett el kísérletezni az ultraviola fényben való fotózással.
Képein az „unalmas”, szürke falak csillagos égboltként vagy a szivárvány színeiben ragyognak fel, szürreális valóságot alkotva. Fotói arra hívják fel a figyelmet, hogy mennyire más arcát tudja mutatni a valóság, amelyben élünk, hogyha kicsit más megvilágításba helyezzük a dolgokat.
Ezt a lenyűgöző világot és a barlangi fotózás körülményeit egy háttérvilágításos, interaktív vándorkiállítás keretében mutatja be a nagyközönségnek, amely április 10-én, 14:00-tól nyitja kapuit a Magyar Természettudományi Múzeumban. A megnyitóra mindenkit szeretettel várnak, a tárlat év végéig lesz látogatható.