A méhek érdekes világát mutatja be egy új kiállítás

Mit csinál egy here, hány virág kell egy kilogramm méz elkészítéséhez? Ilyen kérdésekre ad választ az Édes élet tárlata.

Május 16-án Édes élet címmel nyílik időszaki kiállítás Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontban. A Körös-Maros Nemzeti Park beszámolója szerint a tárlat látogatói sok hasznos információt tudhatnak meg a méhek életéről, gazdasági jelentőségéről.
A tárlat tíz paravánon, színes fotók és szöveges információk segítségével mesél a méhekről. Emellett többek között méhsejtek és különböző méretű kaptárok is segítik a látogatókat e hasznos kis rovarok megismerésében.
Világszerte mintegy 20 ezer különféle méhfaj él, ám a klímaváltozás és az élőhelyek elvesztése, továbbá a különböző betegségek és növényvédőszerek miatt a méhpopulációk drámai mértékben pusztulnak. Ez az egész ökoszisztémának rossz hír, a méheknek ugyanis rendkívül fontos szerepük van az élővilágban.
A növények 75 százalékánál (ez mintegy 250 ezer különféle növényfajt jelent) a méhek a beporzók. Jelentős hatást gyakorolnak tehát a mezőgazdaságra, azon keresztül pedig az állatvilágra és az emberre is.
Mindent meg kell tennünk tehát annak érdekében, hogy ezeket a szorgos rovarokat megóvjuk. Megmentésük egyik fontos eszköze az olyan növények ültetése, amelyek alkalmasak méhlegelőnek. Mindezekről bővebb információkat is kapnak a kiállítás látogatói.
Megtudhatják azt is, hogy egy-egy méhcsalád sok ezernyi, egymással rokonságban lévő méhből áll: egy anya, 3000 here és mintegy 60 ezer dolgozó alkotja. A méhanyák 2-4 évig élnek, életük során több millió petét leraknak. A dolgozók feladata a kaptártisztogatás, lárvanevelés, viaszkészítés. Ők csak néhány hétig élnek. A heréknek egyetlen feladatuk van: ők termékenyítik meg a méhanyát, aztán elpusztulnak, vagy a dolgozók megölik őket.
Egy kilogramm méz előállításához a méheknek sok millió virágot kell meglátogatniuk, miközben mintegy 150 ezer kilométert repülnek. Ha alkalmas méhlegelőt találnak, annak helyzetét egy jellegzetes tánccal tudatják társaikkal.
A kiállítást július 31-ig tekinthetik meg az érdeklődők.