Madárgyűrűzés – szaktábor Fejér megyében
Több mint négyezer madarat láttak el jelzőgyűrűvel, illetve továbbították a rajtuk talált jelzés adatait a nyilvántartó központba a Fejér megyei Elzamajorban a szaktábor lakói - mondta el a program vezetője az MTI-nek.
A táborozók hálójába repült egyebek között a Magyarországon csak ritkán előforduló tavi cankó, a Dunántúlon elvétve fészkelő temmnick partfutó, gyűrűztek gólyatöcsöt és kisvöcsököt – számolt be Fenyvesi László, a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őre. A madárgyűrűzőket meglepetések is érték: több olyan füsti fecske került a hálóba, amelyeket Dél-Afrikában láttak el jelzéssel. Ez azért érdekes, mert a madármegfigyelők eddig úgy tudták, a kis szárnyasok legfeljebb csak Közép-Afrikáig vándorolnak, a távolabbi, dél-afrikai vidékre nem jutnak el” – fűzte hozzá Fenyvesi László.
A madárgyűrűzés mellett különleges feladatként nyári ludak „visszavadításával” is foglalkoztak a táborlakók. A „felnőtt korba” ért, szigorúan védett madarak pelyhes jószágként kerültek a madárbarátok oltalmába. A madármamák ugyanis, miközben a Velencei- tó környékén a 7-es főút egyik feléről a másikra akartak átkelni fiókáikkal, feltehetően a nagy autóforgalomtól megrémülve sorsukra hagyták a repülni még nem tudó jószágokat.
A madárbarátok a kis madarak egy részét a Duna-Ipoly Nemzeti Park úttól távoli területein fészkelő nyári lúd családokhoz „csempészték be”, a többit maguk nevelgették, s a napokban, a táborozó gyerekek segítségével próbálják meg „visszavadítani” az emberekhez szokott jószágokat – mondta el a tábor vezetője.
A gyűrűző tábor madár-kórházként is működik, ahol a gyerekek egyebek között egy sérült karvalyt, egerészölyvet, légykapót és több autók által „megütött” molnár- és füstifecskét ápolnak. Elzamajorban nyaranta heti váltásban, egy-egy alkalommal 20- 22 gyerek táborozik, s ismerkedik a Velencei-tó környék természeti értékeivel, a növény- és madárvilággal.