Titkos akció az állatkísérletek folytatására
A világ legnagyobb kozmetikai cége francia. Talán nem véletlen, hogy Franciaország kezdeményezte az Európai Bíróságon, hogy töröljék el a kozmetikai célú állatkísérletek tilalmáról szóló rendelkezést.
A brit Guardian című lap nemrégiben arról számolt be, hogy Franciaország kezdeményezte a luxembourgi székhelyű Európai Bíróságon, hogy semmisítsék meg azt a jogszabályt, amely a kozmetikai célú állatkísérletek tilalmáról rendelkezik. A brit lap összefüggést lát a francia kezdeményezés és aközött, hogy a világ legnagyobb kozmetikai cége, a L’Oréal sokmillió eurót fizet be adóként a francia államkasszába.
A L’Oréal hivatalosan nem kommentálta a brit lap cikkét, és nem is volt hajlandó válaszolni sem az újságírók kérdéseire, akik azt firtatták, hogy a cégnek esetleg köze lehetne-e az állami akcióhoz. A L’Oréal csupán annyit ismert el, hogy tudott a francia állami szintű keresetről, amely a luxembourgi bírósághoz érkezett. Mindenesetre érdekes egybeesésnek tűnik, hogy a francia állami akcióval együtt egy magánkezdeményezés is indult nemrégiben. Cégek egy csoportja az európai első fokú bíróságon tett most indítványt, amely hasonló éretelmű, vagyis az állatokon végzett kozmetikai tesztek folytatását tenné lehetővé.
A francia állam és a cégek által most egyaránt támadott EU-direktíva szerint gyakorlatilag tilos lenne 2009 után állatkísérletekkel előállított kozmetikumok forgalmazása az Európai Unióban. Az állatokon való tesztelést pedig betiltanák. Az állatveédők szerint ez volt az EU legfontosabb intézkedése az állatok épségéért, s mindez 13 évi tárgyalás és lobbizás után került be az uniós rendszabályok közé. Ugyanakkor a kozmetikai ipar lobbistái arra hivatkoznak, hogy a tilalom jogi és technikai problémákba ütközik.
A luxembourgi bírósághoz eljuttatott dokumentumok szerint túl szigorú a tilalom, ezen kívül kétértelmű a szabályozás, és amúgy is sértené az európai ipar érdekeit a direktíva. Párizs szerint egyébként az állati jólét javulása is elhanyagolhatónak kicsi lenne a direktíva alkalmazása nyomán, ugyanakkor nagyobb lenne az esély arra, hogy az emberi egészséget veszélyeztető termékek kerüljenek forgalomba. A francia kozmetikai ipar egyébként még ma is alkalmazza az állati teszteket a termékek kipróbálásakor.
Az állati jogok védelmezői, azok az aktivisták, akik a kozmetikai tesztek ellen küzdenek, fel vannak háborodva. Szerintük az Európai Bíróság félre fogja dobni a cégek és a francia állam kereseteit, és meg fogja mutatni, hogy „az állatok jóléte és az EU-polgárok aggodalmai győzedelmeskedni fognak a profitéhségen és a hiúságon”. Ugyanakkor David Thomas, a BUAV (egy brit szervezet, amely az állatok élveboncolása ellen küzd) jogi tanácsadója szerint, ha nem marad érvényben a tilalom, az nagy csapás lesz a közbizalomra, az EU megítélésére és a nemzetközi kereskedelmi rendszerre egyaránt.
A kozmetikumok és alkotórészeik állatokon való kpróbálása Nagy-Britanniában 1998 óta tilos. Ugyanakkor azoknak a termékeknek az eladása, amelyeket ily módon fejlesztettek ki, nem ütközik a brit törvényekbe. Brit aktivisták szerint évente ezért továbbra is 38 ezer állatot használnak tesztelésre, majd ölik meg őket az Európai Unióban.