Ismeretlen piranhát és tíz másik új fajt fedeztek fel Venezuelában
A venezuelai őserdőkben dolgozó tudósok tíz újabb halfajt és egy eddig ismeretlen rákot fedeztek fel – adta hírül a BBC. Az új „találmányok” között akad olyan piranha, amely növényt és húst egyaránt eszik, továbbá egy olyan páncélos harcsa, amelyet tüskés fejéről csak „punk”-nak becéznek a Conservation International nevű, amerikai székhelyű szervezet kutatói.
Az egyik „legszínesebb” felfedezés egy olyan hal megtalálása volt, amelyet a helybéli Ye’Kwana indián törzs tiszteletére Aphyocharax yekwanae-nek neveztek el. A hal zöld és piros változata az akvaristák körében oly kedvelt Aphyocharacinae alcsaládnak – a rendszertani besorolás szerint.
Az amerikai kutatócsoport most arra szólította fel a venezuelai kormányt, hogy nyilvánítsa védettnek a Caura folyó medencéjét, ahol az új fajokra rábukkantak. A tudósok szerint a 4500 hektáros térség természetvédelmi szempontból nagyon fontos terület, úgynevezett „hot spot”, amelyet a National Geographic szóhasználatában biodiverzifikációs csomópontnak is nevezhetünk. Ez azt jelenti, hogy egy kis területen rendkívül sok faj él egyszerre, és ennek a megmentése, megőrzése az egész környék állat- és növényvilágának megóvása szempontjából is kulcsfontosságú.
A Bolivar állambeli Caura-folyóvölgy 500 kilométerre délkeletre található a venezuelai fővárostól, Caracastól, egy trópusi őserdei övezetben. A természetvédők azonban aggódnak a környéken egyre terjeszkedő falvak és városok miatt, amelyek a mezőgazdaságból és a halászatból tartják fenn magukat. A régiót néhány vízierőmű-terv is fenyegeti.