Jégmadár, ha magyar
Olvasták a National Geographic központi, amerikai szerkesztőségében is a Magyar Természetfotósok Szövetségének észreveteleit a magazin májusi számának boritóján megjelent jégmadárról és újra megvizsgálták, hogy alaposak-e a kételyek. Ők nem bizonytalanodtak el.
A National Geographic központi, amerikai szerkesztőségében ismerik a Magyar Természetfotósok Szövetségének kételyeit a jégmadarat ábrázoló kép hitelességével kapcsolatban.
A hivatalos válaszuk:
„A National Geographic nagyon komolyan veszi hitelessége és pontossága révén szerzett jó hírnevét. A tiszavirágról szóló cikk megjelentetése előtt aprólékos vizsgálatnak vetettük alá a képeket és a szöveget, hogy biztosak lehessünk azok hitelességében. Miután értesültünk a naturArt kételyeiről, felkértünk több neves madár- és rovartani szakértőt, természetfotóst és képszerkesztőt, hogy vizsgálják felül a képeket — különösen a jégmadarat ábrázolót –, és komolyan vegyék fontolóra a felhozott érvek mindegyikét. A szakértők tájékoztatása szerint az említett ellenvetések mindegyikére kellő, alaposan indokolt magyarázat adható. Ennek megfelelően arra következtettek, hogy a képriport természetes körülményeket és viselkedést ábrázol, és a természetben készült. Állásfoglalásuk alapján bizonyosak vagyunk abban, hogy ez a képriport szigorú publikációs mércénknek megfelel.”
Akik az eredeti közleményt is szívesen olvasnák – íme:
„National Geographic takes very seriously our reputation for accuracy and veracity. Before we published the Mayfly story, the pictures and text underwent exhaustive research to ensure their accuracy. After hearing concerns from naturArt, we asked several prominent ornithologists, entomologists, nature photographers, and photo editors to review the pictures, especially the kingfisher picture, and to seriously consider each points they raised. They informed us that there are legitimate explanations for each of the objections outlined. Accordingly, they concluded that the coverage shows natural appearance and behavior, and was photographed in the wild. Because of their reaction, we are confident that this coverage meets our rigorous journalistic standards.”
A Sanoma Budapest Kiadói Rt., a National Geographic magazin magyarországi licenckiadója a „Tiszavirágzás” című cikkel az amerikai szerkesztőség képanyagát és szövegét vette át – hasonlóképpen, mint a riportot közlő több mint 20 más magazin. A kiadó megbízik az amerikai szerkesztőség megitélésében, és így ezzel a továbbiakban nem kíván tovább foglalkozni.