Dél-afrikai gondok – túl sok az elefánt?
Ha az afrikai bozótosokban elkerítünk egy jókora helyet, és odaengedjük a világ legnagyobb szárazföldi emlőseit, akkor azok szaporodni kezdenek – erre a nem túlzottan meglepő következtetésre jutottak dél-afrikai szakemberek.
A triviális jelenség kezeléséhez azonban nem véletlenül van szükség szakemberekre – írja a CNN. Az elefánt-probléma ugyanis komoly fejtörést okoz az illetékeseknek. A Dél-Afrikai Köztársaság környezetvédelmi minisztere, Valli Moosa például úgy nyilatkozott nemrégiben, hogy a nyugati állatvédők el sem tudják képzelni, milyen nehézségekkel jár az elefántok ügyének kezelése. (A Dél-Afrikai Köztársaságban az elefántok „selejtezését”, kilövését 1994-ben, Nelson Mandela elnökké választása után tiltották be.)
A miniszter szerint Dél-Afrikában ugyanis ma már nemhogy a kihalás veszélyezteti az elefánt-populációt, hanem éppen a túlnépesedés okoz problémát. Mindez persze valóban sérti az állatvédőket, hiszen ők arra hivatkoznak: az elefántok egykor egész Afrikát benépesítették, csakhogy az ember kiirtotta az állomány nagy részét, az igen értékes agyarak miatt.
Dél-Afrikában viszont most a közel 15 ezer vadon élő növényevő óriás okoz gondot, minthogy az ökoszisztéma nem bírja el az ilyen nagy számú egyedet. Mindez katasztrofális hatással lehet a többi állatra, amelyek a térségben élnek.
Az elefántok naponta 170 kiló élelmet fogyasztanak. Mindez arra irányítja rá a figyelmet, hogy egy rezervátumban vagy a biodiverzitást (a fajok gazdagságát) tartják fenn, vagy pedig egy elefánt-menedékhelyet alakítanak ki – mindkettőt egyszerre megvalósítani lehetlen ugyanis – vélekedik Dr. Ian Whyte, biológus, a South African National Parks (a dél-afrikai nemzeti parkokat fenntartó szervezet) munkatársa.
Az ügy mindenesetre téma lesz a szeptember 8-án kezdődő durbani (dél-afrikai) tanácskozáson, amelyet a világ nemzeti parkjait tömörítő szervezet rendez.