Albatroszok végveszélyben – az „amszterdamiak” közül már csak húsz pár költ
Egyre hosszabb helyzetbe kerülnek a veszélyeztetett albatroszok – állítják nemzetközi megfigyelők. A huszonegy albatrosz faj közül hatnak a létszáma rendkívüli módon csökken az ornitológusok szerint.
Így például az egyik, korábban biztonságban lévőnek hitt fajt immár a kihalás által rendkívüli módon veszélyeztetett kategóriába kellett besorolni – írja a BBC. Mindezért a felelősség azokat a halászhajókat terheli, amelyek nagy távolságra képesek navigálni, és természetesen a madarak által is kedvelt halrajokat követve megzavarják az ökoszisztéma egyensúlyát. Ennek „eredményeként” több ezer madár pusztul el évente – állítják a BirdLife International szövetség szakértői, akik több mint száz országban tevékenykednek.
Nemrégiben a BirdLife dél-afrikai, francia, ausztrál, új-zélandi, argentin, amerikai és brit specialistái gyűltek össze egy szakmai megbeszélésre Fokvárosban, a Dél-Afrikai Köztársaságban. A workshop résztvevői olyan adatokat összesítettek, amelyek az albatroszokra és a viharmadarakra vonatkoztak.
A BirdLife szakértői szerint immár megállapítható, hogy mind a 21 albatrosz faj valamilyen szinten veszélyeztetett a kihalás által. Mindezt a veszélyeztetett fajok Vörös Listájára, az IUCN-The World Conservation Union által összeállított kategória-rendszerre alapozva állapították meg. (A kategória-rendszer szerint öt csoportba sorolhatók be az egyes fajok: az első a kritikusan veszélyeztetetteké, ami azt jelenti, hogy rendkívül magas a kihalási esély. A második kategóriába a veszélyeztetettek sorolhatók be, náluk is nagyon magas a kihalásra az esély. A harmadik a sérülékenyeké, a negyedik a fenyegetettséghez közeli állapot, a negyedik pedig a legkevésbé sem aggasztó kategória.)
A BirdLife specialistái most azért fújtak riadót, mert hat albatrosz faj „nagyot ugrott előre” a „kihalási ranglistán”, vagyis veszélybe került a fennmaradásuk. Így például a sárgaorrú atlanti albatrosz 2000-ben csak fenyegetettséghez közeli állapotban volt, ma viszont már a második legsúlyosabb, a veszélyeztetett csoportba sorolható.
A fekete homlokú albatrosz 2000-ben csak fenyegetett volt, mára viszont sérülékennyé vált. A feketelábú, a kormos és a sárgaorrú indiai albatrosz pedig egyaránt sérülékenynek bizonyult 2000-ben, mára viszont a második legsúlyosabb, a veszélyeztetett csoportba kerültek.
A „Laysan” albatrosz korábban a legkevésbé sem aggasztó kategóriában szerepelt, mostanra már viszont sérülékeny lett. Ugyanakkor az eddigi legveszélyeztetettebb faj, az amszterdami albatrosz, amely a kritikus kategóriába tartozott, most további fenyegetésnek néz elébe: betegség pusztítja egyedeit. Mára mindössze húsz „amszterdami pár” költ, s e ritka párok kicsinyei is sokszor idő előtt elpusztulnak.