Kipusztulás fenyegeti egyes trópusi halfajokat
Évente mintegy 20 millió trópusi hal kerül állatkertekbe, lakások, irodák vagy orvosi rendelők akváriumaiba, ami egyes fajok kipusztulásával fenyeget - mutat rá az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) kedden közzétett tanulmánya.
A dokumentumot ismertető Klaus Töpfer UNEP-igazgató hangsúlyozta, hogy a vízi élőlényekkel folytatott nemzetközi kereskedelem veszélyt jelent számos ökoszisztémára, például korallzátonyokra. A halak és más fajok befogása és értékesítése évi 330 millió dolláros üzleti forgalmat jelent.
A legtöbb díszhal Délkelet-Ázsiából származik, úticéljuk Észak-Amerika és Európa. Világszerte mintegy 1500 trópusi halfajt tartanak akváriumokban. A halak mellett élénknek nevezi a tanulmány a korallok (évi 12 millió darab) és az egyéb gerinctelen állatok (csigák, rákok stb.) kereskedelmét.
A díszhalak befogása és eladása jelentős gazdasági szektorrá nőtte ki magát. Srí Lankán például 50 ezer ember megélhetése függ a szép színű és különös formájú halak halászatától. Az üzleti érdek egyúttal arra ösztönzi az ebből élőket, hogy vigyázzanak a halállományra és a zátonyok térségére.
Maga Töpfer is elismerte, hogy a díszhalak gyűjtése emberek milliói számára jelent szórakozást világszerte. A halászat egyben fontos fegyver a szegénység ellen vívott küzdelemben. A helytelen befogási módszerek mindazonáltal komoly veszélyt jelenthetnek a tengeri korallzátonyokra – figyelmeztetett a német szakember.