Megcsonkított bálnatetem bukkant fel a hamburgi kikötőben
Megcsonkított bálnatetem bukkant fel kedden a hamburgi kikötőben: a 12 méter hosszú, 13 tonna súlyú tengeri emlőst kiemelték a vízből, eltüntetéséről a környezetvédelmi hatóságnak kell gondoskodnia.
A külsérelmi nyomokból a szakemberek arra következtetnek, hogy a bálna összeütközött egy hajóval: a hajócsavar súlyos sebeket ejtett a hátán, ezek okozták a kimúlását. A tetem már oszlásnak indult, amikor a rakpart közelében felfedezték. Valószínűleg barázdás bálnáról van szó.
A hatóságoknak némi fejtörést okoz, hogy a fiatal állat miként került a hamburgi kikötőbe. Ezek a cetek ugyanis általában kerülik a parti vizeket. Az elpusztult állat tetemét feltehetően az erős árapály sodorta be a tengerről az Elba torkolatán át a kikötőig.
A barázdás bálna (Balaenoptera physalus) a kékbálna után Földünk második legnagyobb testű vízi emlőse. Kifejlett példányainak a hossza elérheti a húsz métert, tömegük pedig a hetven tonnát. Ez a bálnafaj is a szilás cetek közé tartozik: szájában mintegy 900 vékony csontlemez (szila) található, ezekkel szűri ki a tengervízből táplálékát, amely túlnyomórészt apró rákokból, heringekből, makrélákból áll.
A barázdás cet szinte minden tengerben és óceánban megtalálható. Állományát mintegy százezer példányra becsülik, ezzel a faj az erősen veszélyeztetett bálnák között szerepel, noha nem fenyegeti közvetlenül a kipusztulás veszélye.