Hatszáznál is több új halfajt fedeztek fel
A tudóscsoport hatszáznál több új halfajt fedezett fel, de szerintük még több ezer ismeretlen állat él a világtengerek mélyén.
A rendkívüli erőfeszítéseket igénylő kutatási programban 53 ország háromszáz tudósa vesz részt, akik megpróbálták rendszerezni az újonnan felfedezett és a már ismert tengeri élőlényeket. A tíz évig tartó felmérés a Tengeri Élet Cenzusa (Census of Marine Life) nevet viseli, és nyilvános adatbázist bocsát bárkinek a rendelkezésére. Különösen nagy hangsúlyt helyeznek a kutatók a BBC szerint a veszélyeztetett fajokra és arra, hogy miként lehet ezeket megóvni a kipusztulástól.
A kutatás jelenlegi állása szerint 15.304 halfajtát rendszereztek a specialisták. Véleményük szerint még további 2-3 ezer faj felfedezése várható 2010-ig, a program befejeződéséig. Ezek nagy része korábban nem ismert élőlények lehetnek – vélekednek.
A kutatók azonban nem egyszerűen csak rendszerezni, vizsgálni akarják a halakat: megpróbálnak magyarázatot adni az óceánok változékonyságára, és arra is választ keresnek, hogy miként hat a világtengerekre az ember tevékenysége.
A Tengeri Élet Cenzusa a maga nemében páratlan projekt: ekkora összeget, mintegy egymilliárd dollárt még soha nem költöttek rendszertani és tengerbiológiai kísérletre. A program nem is valósulhatott volna meg, ha az Alfred P. Sloan Alapítvány – egy jótékonysági non-profit szervezet – és egyes kormányok nem adnak támogatást hozzá.