Műholddal a parlagi sasok nyomában – három hazai sasnak van jeladója
Az Európai Unió, Life Nature alapja által finanszírozott program keretében, műholdkövetővel ellátott fiatal parlagi sast engedtek szabadon a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MMTE) munkatársai, szerdán, a Heves megyei Tepélypusztán.
A parlagi sas védelem a Kárpát-medencében elnevezésű program azt a célt szolgálja, hogy a szakemberek feltérképezhessék a világszerte veszélyeztetett faj vonulási szokásait – mondta a röptetés alkalmából tartott sajtótájékoztatón Bagyura János ragadozómadár-védelmi programvezető.
Mint elmondta: a 2002-ben útjára indított, összesen közel 140 millió forint összköltségű program keretében, összesen 13 akciót hajtanak végre; a jeladók elhelyezésén túl, a költést elősegítendő műfészkeket helyeznek ki, leszigetelik a sasok élőhelye közelében az elektromos vezetékeket, valamint ismeretterjesztő tevékenységet fejtenek ki a faj védelme érdekében. Közlése szerint, a 2005-ben záruló program során, a most felröptetettel együtt, eddig három sast láttak el műholdas követővel.
A technológiának köszönhetően az egyesület szakemberei, három napos időközönként kapnak adatokat a madarak tartózkodási helyéről, így pontosan nyomon tudják követni a mozgásukat. Ily módon lehetőség nyílik arra, hogy a sasok által kedvelt élőhelyeken megelőző természetvédelmi intézkedéseket tegyenek az illetékesek a fiatal madarak pusztulásának megakadályozása érdekében – mutatott rá.
A programvezető arról is beszámolt, hogy a két méteres szárny fesztávolságú madarat, amelynek élőhelye a Kárpát-medencétől Közép-ázsiáig terjed, világszerte veszélyezhetett fajként tartják számon; ma már csak 3 ezer költő pár él a két kontinensen.
Az összehangolt madárvédelmi munka eredménye képen, az elmúlt 20 évben, az 1980-ban nyilvántartott 20 párról, mára 70 párra emelkedett a sasok populációja Magyarországon. Az egymillió forint eszmei értékű ragadozó egyaránt költ a középhegységek erdőségeiben és a síkvidéken, fasoros területen – mondta a szakember.