Némó, a kis bohóchal nyomában
A Némó nyomában című amerikai rajzfilm szuper, melegen ajánljuk mindenkinek. Nem irigyeljük azonban a szülőket, akik csemetéjüket bohóchallal lepik meg: valahogy el kell ugyanis magyarázniuk, hogy Némó transzszexuális.
Nem egyszerű a bohóchalak nemi élete, furcsa rend uralkodik a kis halacskák társadalmában.
A létezés legmagasabb formája a nőstény lét
A bohóchalak többnyire nyolc fős csoportokban élnek, közülük azonban csupán ketten, a két legnagyobb termetű él szexuális életet. A csoport élén mindig a legnagyobb hal áll, ő alkotja a párosban a nőstényt, a méretben utána következő hal pedig hím partnere. A társadalmi ranglétrán lefelé haladva, minden hal körülbelül 10-20 százalékkal kisebb méretű, mint a felette álló.
Amikor a csoportban elpusztul a domináns nőstény, vagy mint a filmben, elragadja egy ragadozóhal, mindenki eggyel feljebb lép a ranglétrán: az eddig kettes számú, hím hal átalakul nősténnyé, a hármas számú pedig előlép a nőstény szexuális partnerévé.
A létezés legmagasabb formája tehát a nősténnyé válás.
Ha valamilyen véletlen folytán a ranglétra alsóbb lépcsőfokain találhatók gyors növekedésbe kezdenének, és lehagynák az előttük állót, akkor ők azonnal kikerülnek a csoportból.
A bohóchal és a tengerirózsa barátsága
A bohóchal másik furcsasága, hogy szoros szimbiózisban él a halálos mérgű tengeri rózsával. A csöppet sem barátságos rózsával a bohóchalon kívül alig van hal, amelyik barátkozik, a közelébe merészkedőket ugyanis a tapogatóin lévő, halálosan mérgező csípésű csalánsejtjeivel azonnal megöli.
A színpompás bohóchal azonban nem fél tőle: a rózsa tapogatói között uszkálva ölelésében él, ahol teljes biztonságban érzi magát a ragadozók támadása elől. A szimbiózisból természetesen a tengerirózsának is származik előnye: a bohóchal úszkálása révén mindig friss vízhez jut, és táplálékának maradványaiból is bőségesen kap. Sőt, a bohóchal még egy másik halfajtól, a tengerirózsa mérgével szemben immunis pillangóhaltól is megvédi.
Miért nem fél a bohóchal?
Sokáig titok volt a biológusok előtt, hogy a tengerirózsa miért öli meg a bohóchalat. A Nikobár-szigetek északi részén végzett kísérletek során azonban fény derült a rejtélyre.
Megfigyelték, hogy amikor egy bohóchal életében először közelíti meg a tengerirózsát, nagyon óvatos: finoman csak egy-két tapogatót érint meg, majd elúszik. Később azonban egyre bátrabb lesz, míg végül már önfeledten úszkál a tengerirózsa halálos karjai között.
Amikor egy tudós fiatal bohóchalakat nyomott erősen a tengerirózsa tapogatóihoz (olyanokat, amelyek korábban nem álltak kapcsolatban vele), a halakat megölte a tapogatók mérge. Ha viszont felnőtt példányokkal tette ugyanezt, nem történt semmi. Amikor pedig lekaparta a felnőtt példányokról a nyálkaréteget, majd visszaengedte őket a tengerirózsához, amint hozzáértek, elpusztultak.
A megoldás kulcsa a bohóchalak kocsonyás védőrétege, amely megvédi őket a tengerirózsa csalánsejtjeitől. A fiatal példányok még nem rendelkeznek ezzel a kémiai burokkal, akkor fejlődik ki náluk, amikor a bohóchal először ér a tengerirózsához, és egy-két csalánsejt beléfúródik (ezért olyan óvatos először). A bohóchal a csalánsejtek segítségével mintegy “beoltja magát” a tengerirózsa mérge ellen.
Hogyan torzítja el a rajzfilm üzenetét az emberi mohóság?
A szemet gyönyörködtető, a sárga, a narancs, a vörös, vagy akár a csokoládé mindenféle árnyalatában tündöklő bohóchalnak jelenleg 27 faja ismert, leginkább a Csendes-óceán déli, dél-keleti partjainál élnek.
Halásszák Thaiföldön, Indiában, Malajziában, Ausztráliában, Indonéziában, a Fülöp-szigeteken, Japánban, a Maldív-szigeteken, Sri Lanka partjainál, valamint a Vörös-Tengerben.
A filmben Pizsi, a bohóchal-papa kisfia Némó keresésére indul, akit elragadott egy búvár, hogy fogorvosi rendelőjének akváriumát ékesítse vele. Pizsi a Nagy Zátonytól egészen Sidney-ig kutatja át kisfia után a végtelen óceánt, a fordulatos út során a víz alatti világ számtalan meglepetése vár rá. A film célja részben annak megkérdőjelezése, hogy az ember saját kedvtelésére uralkodhat-e más állatfajok felett.
A film üzenetét azonban mohó akvárium-kereskedőknek sikerült eltorzítaniuk, és a mese hihetetlen népszerűségéből – minden idők legsikeresebb rajzfilmje a mozijegy-eladások alapján, felülmúlta az Oroszlánkirály sikereit – hasznot húzva, igyekeznek minél több bohóchalat eladni.
A film bemutatása után több ország tengerbiológusai aggódva jelentették, hogy a túlhalászás következtében jelentősen megcsappantak a bohóchal-állományok.