Kettős anyai örömök egy tengeri tehénnél

Nagy az öröm a franciaországi Beauval Állatkertben: Daphne névre hallgató lakójuk fogságban élő lamantinként a világon elsőként adott életet ikreknek .
Az állatkert honlapja szerint a gondozókat igencsak meglepte a Daphne névre hallgató tengeri tehén (lamantin), amikor ikreket hozott világra. „Sokkoló volt látni, ahogy először egy, majd még egy borjú bukkant fel Daphne mellett” – nyilatkozta a Saint-Aignan város állatkertjének igazgatója.
Az ikrek közül a hím a Quito, a lány pedig a Luna nevet kapta. Súlyuk 20 kilogramm, hosszuk egy méter. Nagy korukra akár 4, 5 méterre illetve ezer kilóra is megnőhetnek.
Franciaországban a Beauval
az egyetlen állatkert, amely tengeri emlősök tenyésztésével foglalkozik. Az ikrek születésével a tengeri tehén állomány hat főre bővült. Az állatkert az Európai Veszélyeztetett Fajok Programtól (European Endangered Species Programme) kap pénzügyi támogatást a lamantinokhoz. Az állatra a legnagyobb veszélyt a tengeri aljnövényzet elszennyeződése valamint a vitorlások jelentik.
Nagy test, kis agy
A természetben sekély, trópusi tengerekben, öblökben, lassú folyókban élnek. Kelet-Afrikában, Amazóniában, Ausztráliában, Ázsiában és Észak-Amerika egyes trópusi partszakaszain fordulnak elő. Különlegességük, hogy a tengeri emlősök közül egyedül ők élnek kizárólag növényi táplálékon. Egy nap súlyuk 10-15 százalékának megfelelő növényt is elfogyaszthatnak.
Mozgásuk lágy, álomszerű, az agyuk rendkívül kicsi, mindössze 250-300 grammot nyom, hatalmasra tágult agykamráik az emlősök között ismeretlen vízfejűséget okoznak. Idejük nagy részét evéssel, pihenéssel és vándorlással töltik. (Télre melegebb vizekre vándorolnak.)
Csontvázuk nagy sűrűségű csontszövetből áll ballasztként hat. Mellső végtagjuk úszólábbá alakult, hátsó végtagjuk elsorvadt, medencéjük csökevényes. Tüdejük léghólyagjai feltűnően gazdagok simaizmokban, s ez lehetővé teszi, hogy a benn rekedt levegőt összepréseljék. Ezáltal a testüket süllyeszteni vagy emelni tudják a vízben, s ehhez nem kell úszó mozgást végezniük.
A természetben is ritka az ikerszülés
A fogékony nőstények – általában tavasszal – testük bizonyos részét mindig egyazon sziklához dörzsölik. E víz alatti kémiai jelzéssel nagyszámú hímet vonzanak magukhoz, és többel is párzanak. A vemhesség ideje egy év. Átlagosan kétévente egy borjút ellenek, az ikerszülés ritka. A borjú 12-24 hónapig marad az anyjával – ez a lamantinok egyetlen szoros társas kapcsolata, egyébként magányos vándorok. A kicsinyek már néhány hét után már elkezdenek tengeri növényeket enni.
Természetes ellenségük nincs, akár 60 évig vagy annál tovább is elélhetnek. Ám, ha egy állat bőre ellenálló, a zsírtartaléka nagy, s a húsa ízletes, az emberrel pórul jár. Csak 1935 és 1954 között mintegy kétszázezer tengeri tehén pusztult el emberi kéz által.