Fehérszörű bengáli tigris hatos ikrek születtek
Bety, a Buenos Airesi állatkert fehérszörű bengáli tigrise hatos ikreknek adott életet. Óriási az öröm: a ritka fehérszörű állatból ugyanis már csak 210 él a Földön.
Bety és párja Conde 1997 óta az argentin főváros állatkertjének lakói. Ez a második alkalom, hogy kölykeik születtek: másfél évvel ezelőtt hármas ikreik születtek.
A tigrisek átlagosan 2-4 kölyköt hoznak világra, így érthető, hogy óriási volt a lelkesedés, amikor tavaly november 18-án három és fél hónapos terhesség után Bety három hím és három nőstény kölyköt szült.
A kölyköket az állatkert tegnap mutatta be a nyilvánosságnak. A fehérszörű tigriskölykök között akadnak csíkosak is, szemük ragyogó kék színű, és egyébként egészségesek, és normálisan fejlődnek.
Az esemény azért is szenzációs, mert az eredetileg Ázsiában őshonos fehérszörű bengáli tigrisből már csupán körülbelül 210 él a világon, többségük természetesen állatkertben. A ritka állat különleges bundája miatt vált a vadászok célpontjává.
Három tigris-alfaj már kihalt
A tigris egyike azoknak a veszélyeztetett állatfajoknak, melyeket az ember csaknem a teljes kipusztulás szélére sodort. Nyolc alfaja közül három (a bali, a jávai és a kaszpi tigris) mára teljesen kipusztult, és a maradék ötöt (szibériai, bengáli, hátsó-indiai, dél-kínai, szumátrai) is veszélyeztetettként, illetve kritikusan veszélyeztetettként tartják számon a szakemberek. A vadon élő tigrisek száma ma már alig haladja meg az ötezret.
A fennmaradt fajok közül egyébként a bengáli tigris fordul elő a legnagyobb számban, számukat 3-4 ezerre becsülik. A fehérszörű bengáli tigris nem alkot külön alfajt, de jellegzetessége miatt számon tartják. A tigris nem érzékeny a rokontenyésztésre, így a tesvérek és a más vérségi kapcsolatban állók is szaporíthatók egymással – ez reményt jelent a fehérszörű állatok fennmaradásában.
Az éjszaka rettegett vadásza
Vadon India, Banglades, Burma és Nepál területein fordulnak elő. A bengáli tigrisek hímjei rendszerint magányosan élnek és féltve őrzik territóriumukat. A nőstények azonban szívesen állnak össze hímekkel is, és más nőstényekkel is.
Territóriumának határait vizeletével jelzi, de azzal is figyelmezteti jelenlétére fajtársait, hogy éles karmával nyomokat hagy a fák törzsén. A bengáli tigris az éj leple alatt megy zsákmányt szerezni. Rövid távon nagyon gyors, azonban a fürge és egészséges állatokat nem éri utol. Legtöbbször gaurra (vadon élő marha) és bivalyra vadászik. Inkább a fiatal vagy öreg állatokat támadja meg.
A bengáli tigris általában tavasszal szaporodik. A pár 20-80 napot marad együtt. Ez alatt a nőstény mind össze 3-7 napig termékeny. A párzás után a hím visszatér saját vadászterületére. 15 hét elteltével 2-4 kölyök születik. A szemük 10 nap múlva nyílik ki.
Az anya 8 héten keresztül szoptatja őket, azután pedig kis darabokat hord nekik a zsákmányból. Mikor a kölykök 6 hónaposak lesznek néhány napra az anyaállat magára hagyja őket, és vadászni megy. Nagyobbacska kölykeit a nőstény magával viszi vadászni. A kölykök 11 hónaposan elválnak anyjuktól.