Személyiségteszt kutyáknak
Az amerikai kutatók által kifejlesztett teszt segít annak bizonyításában, amivel sok ebtulajdonos eddig is tisztában volt, ám a biológusok - pszichológusok többsége tagadja, hogy a kutyáknak is van személyisége.
A teszt, amelyet Sam Gosling, az austini Texas Egyetem professzora és kollégái fejlesztettek ki, az emberi és állati személyiség biológiai, genetikai hátterére keresi a választ.
„A tudóstársadalom kész elfogadni, hogy a kutyák és az emberek anatómiája, fiziológiája hasonló, ám azt már csak kevesen ismerik el, hogy az állatok érzelmeikben, személyiségvonásaikban is mutathatnak hasonlóságot az emberrel – nyilatkozta Gosling a Nature magazinnak.
„Azt pedig, hogy a gazdik háziállataik személyiségéről áradoznak, a legtöbb tudós úgy értelmezi, hogy a gazdi saját személyiségét és érzelmeit vetíti ki kedvencére.”
Kell egy teszt!
Gosling szerint azonban, a fajtán belüli fizikai különbségekhez hasonlóan, eltérő karakter is kifejlődhet az állatoknál. Annak igazolására, hogy a kedvenc négylábúnak valóban van személyisége, már csak egy megfelelő tesz hiányzott.
Gosling 78, több fajhoz tartozó, különböző méretű kutya tulajdonosát arra kért, hogy négy személyiségjegy mentén értékelje kedvencét.
A négy személyiségjegynél – amelyeket egyébként az emberi személyiségtesztek során is alkalmaznak – a két szélsőséges tulajdonság közötti skálán kellett az állatot elhelyezni.
Az állatokat a következő személyiségjegyek alapján vizsgálták: energikusság – lomhaság, ragaszkodás, szeretet – agresszió, szorongás, feszültség – higgadtság, nyugodtság, intelligencia – butaság.
Miután a gazdik értékelték kedvenceiket, a kutatók idegenekkel töltették ki a tesztet. A kívülállók a helyi parkban figyelhették meg az állatokat. A szorongást többek között olyan helyzetekben mérhették le, hogy hogyan reagál az állat arra, ha gazdija egy másik kutyával indul sétára. Az állat intelligenciát pedig úgy szemléltették, hogy sikerül-e megtalálnia egy pohár alá rejtett finomságot.
A kutya sztereotípiák nem mindig igazak
A teszt kiértékelésekor a kutatók azt találták, hogy a gazdi és az idegen jellemzése szinte száz százalékban megegyezett. „Ez azt sugallja, hogy az állat személyisége valós, a gazdi nem saját érzelmeit vetíti az állatra” – véli a kutatásvezető.
A teszt azt is megállapította, hogy alaptalanok a fajsztereotípiák: egy fajtán belül is nagyon különböző személyiségűek lehetnek az állatok. Például nem minden pitbull agresszív, és nem minden vizsla ragaszkodó.
A kutatók a kísérlethez azért választották a kutyát, mert amellett, hogy a leggyakoribb háziállat, viselkedése is rendkívül változatos. Gosling szerint azonban megfelelő teszt segítségével akár laboratóriumi egerek személyiségjegyét is lehetne vizsgálni.
A személyiség részben biológiailag, genetikailag determinált, részben pedig a külső környezet hatására alakul, formálódik. Genetikailag módosított egerek karakterének vizsgálata például segíthet megérteni a személyiség biológiai alapjait.