Vadetetés a Sopron környéki hegyekben

Etetik az erdei vadállományt a soproni Tanulmányi Erdőgazdaság Rt. erdészeteiben: a szakemberek gondoskodásukkal segítik a vadállomány áttelelését, a szarvasok, a vaddisznók egészségi állapotának megőrzését - mondta az MTI érdeklődésére a társaság vezérigazgatója.
Cukorrépát, továbbá szemes terményeket: kukoricát, tritikálét, búzát, valamint takarmányrépát szállítanak ki az erdei etetőhelyekre. Erre azért van szükség, mert télvíz idején az erdei állatok nehezen találnak természetes táplálékot maguknak – magyarázta Jámbor László.
Az erdőgazdaság 24 hektáros vadászterületére 2000 tonna lédús takarmányt, 500 tonna szemestakarmányt, valamint húsz tonna szálas étket juttatnak ki a zord hidegben. Az eledel egy részét a gazdaság saját területeiről takarítja be, a hiányzó részt pedig termelőktől vásárolja meg.
Az állomány fenntartása, a szaporodási periódusra történő felkészülése mellett a vadetetés az állomány helyhez kötése szempontjából is fontos, ez a vadászat sikerének egyik záloga – magyarázta a vezérigazgató. A továbbiakban kitért a vadetetés és a vadak mezőgazdasági kártételének összefüggésére. Rámutatott: ha az etetőkben élelmet találnak, akkor nem, vagy legalábbis kevésbé károsítják a mezőgazdasági területeket.
Az utóbbi években emelkedett a szarvas- és a vaddisznó-állomány az erdőgazdaság területein – közölte Jámbor László. Ez indokolja, hogy a korábbiakhoz képest magasabb kilövési tervet kell az erdőgazdaságnak végrehajtani. Az évente 1700-1800 kilőtt nagyvad 60-65 százalékát külföldi vendégvadászok lövik ki. A vadgazdálkodási ágazat árbevétele eléri a 120 millió forintot a soproni tanulmányi erdőgazdaságnál.